Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Przez GMO Serbia mogłaby stracić 500 mln EUR rocznie

Przez GMO Serbia mogłaby stracić 500 mln EUR rocznie

srbija - gmo - kamatica.com

Jeśli Serbia zmieniłaby przepisy zezwalające na handel oraz uprawę roślin genetycznie modyfikowanych, straciłaby z tego powodu minimum 500 mln EUR rocznie. Na taka sumę oszacował konsekwencje ewentualnej zmiany ustawy Miladin Ševalić, profesor Wydziału Rolniczego Uniwersytetu w Belgradzie.

W przypadku pozwolenia na uprawę GMO, wydatki na zakup ziarna kukurydzy, potrzebnego do obsiania powierzchni 1,2 mln hektarów, wynosiłby 100 mln EUR, natomiast wydatki na zakup ziarna soi, potrzebnych do obsiania 200 tys. ha – 25 mln EUR.

Obecna giełdowa cena soi uprawianej w sposób konwencjonalny to 550 EUR za tonę, a soi genetycznie modyfikowanej – 460 EUR. Serbia, przy rocznej produkcji obejmującej 200 tys ha powierzchni i przy uzyskiwaniu 3 ton soi z hektara – w zależności od tego, co by uprawiała – traciłaby lub zyskiwała 54 mln EUR.

Według profesora Ševalicia, pozwolenie na uprawę organizmów modyfikowanych genetycznie uzależniałoby gospodarczo Serbię, gdyż z czasem zostałaby zniszczona produkcja rolna gatunków roślin autochtonicznych. Uważa on również, że jeśli kwestia importu oraz dystrybucji roślin genetycznie modyfikowanych nie zostanie uzgodniona ze Światową Organizacją Handlu, należałoby przeprowadzić w Serbii referendum lub wymagać wprowadzenia warunków identycznych, jak te obowiązujące w UE.

Szansą dla Serbii mogłoby być ogłoszenie przez lokalne samorządy swoich regionów strefami wolnym od GMO. Takie działanie jest zgodne z unijnym prawodawstwem.

30 stycznia, na posiedzeniu zarządu miasta Čačka, rozpatrzony zostanie wniosek profesora Ševalicia, aby okręg morawski stał się pierwszym regionem w Serbii wolnym od GMO. Podobne posunięcie planują także samorządy Knjaževca i Osečiny.

Źródło: beta.rs, euractiv.rs

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE