Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Pyrwanow ma zastrzeżenia co do paktu fiskalnego

Bułgaria: Pyrwanow ma zastrzeżenia co do paktu fiskalnego

Źródło: capital.bg

Kapitał| 10 grudnia 2011 r.,

 

Kończący swą kadencję prezydent Georgi Pyrwanow skrytykował decyzje podjęte na szczycie Unii Europejskiej dotyczące stworzenia paktu fiskalnego, oraz plany wprowadzenia zmian w bułgarskiej Konstytucji w marcu przyszłego roku przez rząd premiera Bojko Borisowa, które na nowo uregulowałyby członkostwo kraju

– Jeśli 9 maja 1945 r. był polityczną wiosną dla Europy, to musimy postawić sobie pytanie, czy 9 grudnia nie będzie początkiem politycznej zimy dla nas wszystkich i gdzie w tej sytuacji  jest miejsce Bułgarii – powiedział Pyrwanow.

– Nie powinniśmy podejmować takich decyzji, które zwiążą ręce przyszłym gabinetom, przez co nie będą one mogły uprawiać skutecznej polityki gospodarczej, która mogłaby skróić dystans między nami a pozostałymi krajami – komentuje głowa państwa cytowana przez Agencję „Fokus”.

Według prezydenta to konstytucjonaliści będą musieli ocenić, co jest najbardziej korzystne dla Bułgarii.

 

Pyrwanow jako Cameron….

 

Prezydent krytykuje obecny sposób podejmowania decyzji politycznych w Unii Europejskiej.

– Bułgaria powinna być przygotowana do obszernej i głębokiej debaty ekspertów, która niestety nie miała miejsca. Podjęte decyzje stały się faktem, co nie znaczy, że debata na wszystkich szczeblach łącznie z instytucjami naukowymi, biznesem, izbami przemysłowymi i gospodarczymi, nie jest potrzebna. Debata jest potrzebna, by stanowisko Bułgarii było znane – dodał prezydent

Wypowiedź Pyrwanowa ma znaczenie historyczne, ponieważ po raz pierwszy bułgarscy socjaliści okazali się zgodni z brytyjskimi konserwatystami w kluczowych sprawach dotyczących Unii Europejskiej.

 

….lub jako Papanderu

 

Podczas gdy przedstawiciele brytyjskiej lewicy – laburzyści [Partia Pracy, stworzona w 1900 roku w Wielkiej Brytanii – przyp. tłum.], krytykują Davida Camerona za weto w sprawie projektu, które doprowadziło to do zupełnej izolacji Wielkiej Brytanii w Unii, Prezydent Bułgarii (postrzegany jako ewentualny nowy-stary lider BSP) jest przeciwny decyzji, jaką podjęło 26 krajów w walce z kryzysem i proponuje podobną izolację Bułgarii.

Przed dwoma tygodniami deputowana BSP i była wicepremier Meglena Pługcziewa ogłosiła, że Bułgaria będzie zmuszona podnieść CIT (podatek dochodowy od osób prawnych), z powodu zobowiązań, jakich się podjęła podczas szczytu w Brukseli. Takiej tezie zaprzeczył minister finansów Simeon Diankow wyjaśniając, że rząd bułgarski uzyskał gwarancje na prowadzenie niezależnej polityki podatkowej opartej na utrzymaniu niskich podatków.

Powołanie paktu fiskalnego, w sprawie którego porozumieli się europejscy liderzy, oznacza zacieśnienie ingerencji europejskiej. W tym momencie jest ona na poziomie wspólnego rynku i jednej waluty dla części państw, lecz 10 ostatnich lat pokazało, że ten model nie jest odporny, jeśli wszystkie państwa nie zagwarantują, że będą przestrzegać ogólnych praw w polityce fiskalnej.

Problem ten wyostrzył się przez ostatnie 2 lata, kiedy to państwa prowadzące odpowiedzialną politykę fiskalną zostały zmuszone do spłacania rachunków tych, którzy prowadzili złą politykę i działali populistycznie, doprowadzając do nagromadzenia długów, których nie są dziś w stanie sami spłacić.

Prace nad paktem fiskalnym rozpoczęły się na początku listopada, po tym jak rynki światowe doznały szoku po decyzji ówczesnego premiera Grecji, Jorgosa Papandreu o poddaniu pod referendum planu ratunkowego dla Grecji.

Nowy pakt fiskalny powinien zagwarantować, że politycy jednego państwa nie będą zaskakiwali swoich partnerów z Unii Europejskiej i będą rządzili swoimi państwami według wspólnych zasad.

Rozporządzenia paktu mają być gotowe do marca przyszłego roku.

Tekst: capital.bg, red. i tłum. Małgorzata Marczak

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE