Home / Bałkany / PZU zainteresowane kupnem słoweńskiego ubezpieczyciela Triglav
Triglav Slowenia

PZU zainteresowane kupnem słoweńskiego ubezpieczyciela Triglav

W ubiegłym tygodniu szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Słowenii oznajmił, że jesienią br. rząd planuje przyjąć kolejny pakiet prywatyzacyjny, w ramach którego na sprzedaż wystawi m.in.  ubezpieczalnię Triglav, której kupnem zainteresowane jest PZU.

Słoweńska gospodarka w 2012 roku wpadła w recesję, dlatego rząd przyjął plan uzdrawiania finansów publicznych i sektora bankowego. Jesienią br. zostanie przyjęty w związku z tym drugi program prywatyzacji, w ramach którego na sprzedaż zostanie wystawione najsilniejsze towarzystwo ubezpieczeniowe w tamtejszym regionie, Triglav.

Przypomnijmy, że PZU było zainteresowane nabyciem słoweńskiego ubezpieczyciela już w ubiegłym roku, stawiając warunek, iż chce mieć ponad 50% udziałów.

- Wiemy, że polskie towarzystwo ubezpieczeniowe jest zainteresowane zakupem towarzystwa Triglav. Oczywiście będzie przeprowadzona cała procedura przetargowa, będą ogłoszone konkursy i będziemy oczekiwać na składanie ofert – powiedział Karl Erjavec dla Polskiej Agencji Prasowej.

Zainteresowanie nabyciem pakietu większościowego słoweńskiej spółki potwierdza prezes PZU SA, Andrzej Klesyk.

Triglav jest potentatem rynku ubezpieczeniowego w Słowenii i Czarnogórze, a przez spółki zależne jest obecny we wszystkich republikach byłej Jugosławii, a także w Czechach.  Zeszłoroczny przypis składki grupy wyniósł  936,6 mln EUR, natomiast zysk netto liczył 73,2 mln EUR.

Źródło: finance.si, forbes.pl, bankier.plposlovni.hr

 

 

 

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE