Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Rada Bałkańska, Unia Bałkańska czy nowa Jugosławia?

Rada Bałkańska, Unia Bałkańska czy nowa Jugosławia?

balkan-seebiz.eu

W wywiadzie dla serwisu Al Jazeera Ivica Dačić, premier Serbii przedstawił pomysł utworzenia unii państw bałkańskich. Poprzez polityczne i gospodarcze przymierze państwa byłej Jugosławii utworzyłyby Radę Bałkańską.

Premier Serbii postuluje utworzenie organizacji subregionalnej na wzór podobnych, już istniejących organów takich jak np. Rada Nordycka (w skład której wchodzą Dania, Islandia, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Grenlandia, Wyspy Alandzkie i Wyspy Owcze) czy Rada Bałtycka (której członkami są Litwa, Łotwa i Estonia). Współpraca między krajami Rady Nordyckiej dotyczy polityki zagranicznej, obronności, wspólnym rynku towarów, swobodnym przepływie ludzi, a także podobnym systemie opieki socjalnej.

W skład Rady Bałkańskiej miałyby wchodzić Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra oraz Chorwacja. Natomiast nie wiadomo, co z pozostałymi państwami, takimi jak Kosowo, Słowenia czy Macedonia. Dačić przekonuje, że celem takiego przymierza politycznego byłoby nie budowanie nowej Jugosławii, ale współpraca gospodarcza i ekonomiczna, tak by ziemie regionu stawały się silniejsze.

Politycy z krajów byłej Jugosławii chłodno odnieśli się do pomysłu Ivicy Dačicia. Nebojša Radmanović, przedstawiciel Prezydium Republiki Bośni i Hercegowiny twierdzi, że pomysł jest dobry, sprzyja temu wspólny język oraz zgodność systemów gospodarczych.  Według Radmanovicia istnieją duże trudności w utworzeniu Rady Bałkańskiej jak choćby słaba chęć współpracy miedzy ziemiami regionu. – Każdy ma różne pomysły. My wchodzimy do Unii Europejskiej, a inne tematy są wymyślane na potrzebę dzisiejszej sytuacji politycznej – mówi Vesna Pusić, chorwacka minister spraw wewnętrznych.  Jelko Kacin, słoweński polityk i członek Parlamentu Europejskiego popiera pomysł założenia Rady Bałkańskiej, ale uważa, że taka rada nie powstanie.

Państwa byłej Jugosławii utrzymują ze sobą dobre stosunki sąsiedzkie i mają ze sobą wiele wspólnego. Jednak obszar ten jest wciąż naznaczony wspomnieniami z wojny, a miedzy republikami istnieją niewyjaśnione dotąd pytania. To sprawia, że państwa nie są jeszcze gotowe do podjęcia ścisłej współpracy.

 

Źródło: rs.seebiz.eu, rs.seebiz.eu, balans.aljazeera.net

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE