Home / Polityka / Rada Europy przyjęła rezolucję ws. Kosowa

Rada Europy przyjęła rezolucję ws. Kosowa

 

Rada Europy - orainfo.com

Na poniedziałkowym posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zatwierdzono rezolucję której głównym punktem było nawiązanie bezpośrednich stosunków pomiędzy Kosowem a Radą Europy. Za przyjęciem rezolucji głosowało 115 przedstawicieli parlamentów krajowych, przeciw 11.

Przyjęcie rezolucji poprzedziło wystąpienie szwedzkiego polityka i politologa, Björna von Sydowa, który zaprezentował raport ws. Kosowa. Sydow pozytywnie ocenił dialog pomiędzy władzami serbskimi i kosowskim, upatrując w nim szansy na rozwiązanie spornych kwestii politycznych i technicznych. Przyznał jednak, że dużym problemem w Kosowie nadal pozostaje brak rządów prawa oraz wszechobecna korupcja. Za największe wyzwanie dla państwa uznał poprawę przestrzegania praw człowieka oraz zwalczanie przestępczości zorganizowanej i korupcji. Sydow podkreślił, że konieczne jest staranie o poprawę funkcjonowania instytucji demokratycznych, w szczególności Parlamentu Kosowa, oraz o zwiększenie wydajności administracji publicznej oraz systemu prawa.

Zdaniem Sydowa,  bezpośredni udział władz Kosowa w realizacji programów i działań Rady Europy pomoże w promowaniu wartości demokratycznych i europejskich w Kosowie.

Po zatwierdzeniu rezolucji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kosowa zapowiedziało,  że rozpocznie procedury przygotowania wniosku o pełne członkostwo w Radzie Europy.

 

Źródło: telegrafi.com 1, 2, orainfo.com, koha.net

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE