Home / Bałkany / BiH / Ranking Forbes – najbogatsi biznesmeni na Bałkanach
forbes - news.cs.washington.edu

Ranking Forbes – najbogatsi biznesmeni na Bałkanach

Według najnowszych danych magazynu Forbes, najbogatszym człowiekiem w regionie jest Ivica Todorić, właściciel koncernu Agrokor, działającego na terenie Bośni i Hercegowiny, Chorwacji oraz Serbii. Jego majątek szacuje się na 581,8 mln EUR. W swojej analizie Forbes zwrócił uwagę na fakt, że imponujące wyniki gospodarcze w samym tylko regionie nie są wystarczające, aby osiągnąć długotrwały sukces. Największe koncerny powinny zatem wchodzić w spółki, by razem działać na szerszym rynku.

Todorić czterokrotnie wyprzedza drugiego w rankingu najzamożniejszych Chorwatów i jest o ok. 160 mln EUR bogatszy od drugiego na liście regionalnej, Słoweńca Sandiego Češko, właściciela Studio Moderna. Majątek w wysokości 410,6 mln EUR zawdzięcza Češko głównie sprzedaży materaców Dormeo i telezakupom Top Shop.

 

Ivica Todorić, koncern Agrokor, Chorwacja/Serbia/BiH, 581,8 mln EUR*

Agrokor jest największą prywatną firmą w Chorwacji i jednym z najprężniej działających koncernów w Europie Południowo-Wschodniej. Główna działalność Agrokoru to produkcja i dystrybucja żywności oraz napojów. W przypadku gdy Todorić przejmie słoweńskiego Mercatora, jego pozycja na liście najbogatszych jeszcze się umocni.

Sandi Češko, Studio Moderna, Słowenia, 410,6 mln EUR*

Češko od 2011 r. plasuje się na pierwszym miejscu najbogatszych osób w Słowenii. Studio Moderna z Top Shopem jest największą firmą zajmującą się sprzedażą wysyłkową w Europie Wschodniej, działającą w dwudziestu krajach. Jej właściciel zaś uważa się za skromnego milionera, który nie potrzebuje sekretarki, jachtu i letniej rezydencji.

Miodrag Kostić, Grupa MK, 234 mln EUR**

Grupa MK jest grupą kapitałową, jedną z najsilniejszych firm zarówno w Serbii, jak i w całym regionie. W jej skład wchodzi 36 powiązanych przedsiębiorstw, działających w sektorach rolnictwa, turystyki, zarządzania nieruchomościami, IT i finansów. Zysk netto Grupy MK w 2011 r. wynosił 37,2 mln EUR i według tego kryterium Kostić zajmuje pierwsze miejsce.

Emil Tedeschi, Atlantic Grupa, Chorwacja/Serbia/Słowenia, 145,4 mln EUR*

Atlantic Grupa to firma, która ma swoje przedstawicielstwa w 11 krajach, a jej produkty są eksportowane do ponad 30 państw. Swój sukces zawdzięcza takim markom jak Rosal, Argeta, Cockta, Cedevita, Smoki, Melem, Barcaffé oraz wielu innym. Tedeschi od lat plasuje się na szczycie rankingu najbogatszych – drugi w Chorwacji, w czołówce w regionie.

Vuk Hamović, Grupa EFT, Serbia/świat, 2,17 mld EUR**

W 2011 r. Grupa EFT osiągnęła dochody w wysokości 2,17 mld EUR, zaś obroty samego EFT Belgrad wyniosły 161,8 mln EUR. Vuk Hamowić mieszka i pracuje w Londynie. Według większości analityków rynkowych jest najbardziej operatywnym serbskim przedsiębiorcą w skali światowej.

 

Współpraca regionalna

Wg Forbes największe koncerny powinny zatem wchodzić w spółki i działać razem. Rozmowy na ten temat toczyły się na Międzynarodowych Targach Rolniczych w Nowym Sadzie, zaś aprobatę dla tego rodzaju przedsięwzięć wyraził Miodrag Kostić z Serbii, właściciel Grupy MK, znany również jako „król cukru”. Według jego pomysłu, do spółki miałyby wejść Agrokor Ivicy Todoricia, jego własna Grupa MK, Atlantic Grupa Emila Tedeschi, Podravka oraz Nektar należący do rodziny Radun z Serbii. Kostić oszacował, że roczne przychody tego regionalnego giganta, dla którego nawet ułożył nazwę „AMANP”, mogłyby wynieść blisko 7 mld EUR.

Przedstawiciele koncernów, którzy mieliby wejść w spółkę z Kosticiem, odczytali jego propozycję jako prowokację, gdyż współpraca o takim charakterze jest w tym momencie niemożliwa. Mimo sceptycznego nastawienia agencji antymonopolowych w Serbii i Chorwacji, rozpoczęto analizy w tym zakresie.

 

* – akcje

** – dochody

 

Źródło: seebiz.net, jutarnji.hr

About Natalia Siwak

Studentka polonistyki i slawistyki. Kocha serbski i niemiecki - w przyszłości chciałaby zajmować się tłumaczeniami w obrębie tych języków. Uwielbia czytać oraz zgłębiać tajniki gramatyki historycznej i szeroko pojętego językoznawstwa. Jeszcze w trakcie studiów planuje dłuższy wyjazd do Serbii.
KOMENTARZE