Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Rating kredytowy Chorwacji na poziomie „śmieciowy”

Rating kredytowy Chorwacji na poziomie „śmieciowy”

Do poziomu śmieciowego, z BBB- na BB+/B, spadł rating kredytowy Chorwacji – potwierdziła Agencja Standard&Poor’s. Zdaniem P&S przeprowadzone dotąd przez chorwackie władze reformy strukturalne i fiskalne nie wystarczą do pobudzenia gospodarki i zrównoważonego gospodarowania finansami publicznymi.  Według prognoz Agencji nierealne będzie osiągnięcie przez Chorwację w 2013 r. zapowiadanego przez rząd wzrostu gospodarczego na poziomie 1,8%.

Choć S&P nie widzi obecnie szans na „duży wzrost gospodarczy i reformy które poprawiłyby konkurencyjność” Chorwacji, to sytuację gospodarczą w tym kraju ocenia jako stabilną. Do jej poprawy przyczynić się mogą środki z funduszy UE, której członkiem ten bałkański kraj prawdopodobnie zostanie 1 lipca 2013 r. Agencja zapowiada kolejny rok stagnacji gospodarczej w Chorwacji, ale widzi też szansę na wzrost gospodarczy o 2% w 2015 r.

Obecna ocena ratingu kredytowego Chorwacji przez S&P stawia ten bałkański kraj na tym samym poziomie na którym znajdują się Rumunia i Filipiny, a o 2 stopnie wyżej od Serbii i Bangladeszu.

Źródła: tportal.hr, jutarnji.hr

 

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE