Home / Społeczeństwo / Razem przeciw kulturze gwałtu. Akcja Turków inspiruje świat
independent

Razem przeciw kulturze gwałtu. Akcja Turków inspiruje świat

Po brutalnym morderstwie 20-letniej studentki Özgecan Aslan przez Turcję przetoczyła się fala protestów. Jednym z wyrazów sprzeciwu było przemarsz mężczyzn ubranych w spódnice, jako odpowiedź na komentarze, że kobiety noszące mini same proszą się o gwałt. Wsparcie dla Turków popłynęło z całego świata m.in. od aktorki Emmy Watson, która pomogła nagłośnić akcję.

Kampania ta rozprzestrzeniła się na inne państwa, dotarła m.in. do Polski. Na portalach społecznościowych mężczyźni ubrani w spódnice zamieszczają swoje zdjęcia i nawołują do zatrzymania gwałtów i przemocy wobec kobiet.

W akcję publikacji zdjęć podpisanych słowami: „Jeśli kobieta wkładając spódnicę zaprasza do gwałtu, to ja też zapraszam” angażują się m.in. sportowcy, politycy, aktorzy.

Ani ubiór, ani wygląd, ani zachowanie ani słabość nie usprawiedliwiają gwałtu, molestowania ani innych form przemocy. Zapraszamy wszystkich mężczyzn do publikowania swoich zdjęć w spódnicach. Pokażmy, że jesteśmy razem z kobietami. Przeciw kulturze gwałtu – czytamy na profilu  facebookowym akcji „Razem przeciw kulturze gwałtu”. Akcja ma na celu ośmieszenie argumentu, że Özgecan sprowokowała gwałciciela swoim ubiorem.

Liczba aktów przemocy wobec kobiet w Turcji wzrosła od 2002 roku 14-krotnie, a rząd mimo licznych deklaracji nie zdołał wprowadzić skutecznych mechanizmów, które mogłyby chronić kobiety.

Źródła: independent.co.uk, tvp.info

About Joanna Gajda

KOMENTARZE