Home / Bałkany / BiH / Reakcje na wizytę papieża Franciszka w Bośni i Hercegowinie
papież Franciszek

Reakcje na wizytę papieża Franciszka w Bośni i Hercegowinie

Po sobotniej wizycie papieża Franciszka w Sarajewie w mediach, zarówno lokalnych jak i światowych, pojawiło się wiele opinii na jej temat. Wypowiadają się dziennikarze, politycy, przywódcy religijni. Spójrzmy, z jakimi komentarzami po tej pielgrzymce możemy się spotkać.

Analitycy

Serbscy analitycy, między innymi Nikola Knežević z Centrum Badania Religii, Polityki i Społeczeństwa z Nowego Sadu, oraz historyk Aleksandar Raković z Instytutu Historii Współczesnej w Belgradzie uważają, że przesłanie, jakie zostawił Franciszek, jest bardzo ważne dla całego regionu. W związku z tym, że od początku pontyfikatu papież uważany jest za reformatora, jego wezwanie do pokoju, dialogu i wybaczenia jest szczególnie znaczące. Knežević uważa, że zarówno niedawne zmiany w relacjach Serbskiej Cerkwi Prawosławnej i Chorwackiego Kościoła Katolickiego, jak i wizyta Franciszka w Sarajewie mogą zwiastować, że jednym z kolejnych celów papieża będzie Belgrad, co przyczyniłoby się znacząco do poprawy relacji serbsko-chorwackich. Zdaniem specjalistów, wizyta Franciszka w tak symbolicznym miejscu jak Sarajewo jest kontynuacją jego misji pojednania, którą konsekwentnie realizuje od samego początku pontyfikatu.

Przedstawiciele kościołów

Razim Čolić z Islamskiej Wspólnoty Bośni i Hercegowiny w wywiadzie telewizyjnym przyznał, że wizytę papieża odebrał bardzo pozytywnie. Jego zdaniem dzień wizyty był wielkim dniem dla całego kraju, któremu Franciszek okazał ogromny szacunek. Wszystkim narodom, nikogo nie faworyzując – dodał. Przyznał, że spośród wszystkich wskazówek, które papież wygłosił, najbardziej podoba mu się wezwanie do międzyreligijnego dialogu.

Na temat pielgrzymki wypowiedział się także Nika Ikić z Katolickiego Seminarium Duchownego w Sarajewie. Twierdzi on, że ekumeniczne spotkanie podczas mszy na stadionie Koševo było kwintesencją pobytu Franciszka w Bośni i Hercegowinie. – Jestem szczęśliwy, dumny, zadowolony – przyznał z uśmiechem na twarzy w wywiadzie telewizyjnym dla kanału Aljazeera – to spotkanie napełnia nadzieją.

Muzułmański teolog z Zagrzebia, Mirza Mešić, jest zdania, że papież za cel pielgrzymki wybrał Sarajewo ponieważ jest świadomy, że Boszniacy, Turcy czy Albańczycy są autochtonicznymi Europejczykami tak samo, jak narody chrześcijańskie oraz Żydzi, i że wspólnie muszą oni dbać o pokój w Europie. Dla papieża Sarajewo jest europejskim Jeruzalem. Mešić twierdzi, że wizyta papieża ta wizyta jest przesłaniem dla Bośni, że nie zostanie już nigdy pozostawiona sama sobie, jak to miało miejsce w latach 1992 – 1995. Dodał, że nie ma pokoju międzynarodowego bez pokoju międzyreligijnego.

Politycy

Na temat wizyty papieża w Bośni wypowiadają się także politycy. Milorad Dodik, prezydent serbskiej części kraju (Republiki Serbskiej) powiedział: – Wszystkie nauki, które papież wyraził w swoim przesłaniu dotyczyły pokoju, i każdy, kto ich słuchał, może się tylko z nimi zgodzić. Jednak jego zdaniem, wskazówki polityczne i te dotyczące społeczeństwa, które można było w dniu pielgrzymki usłyszeć z Sarajewa są „imaginacją i wirtualną opowieścią“, ponieważ w Sarajewie realnością jest radykalny islam, zaś samo miasto jest „oczyszczone pod względem etnicznym“.

Przewodniczący partii HDZ (Chorwacka Wspólnota Demokratyczna), Tomislav Karamarko uważa, że to wstyd, że na spotkaniu z Franciszkiem nie było żadnych przedstawicieli chorwackiego rządu. Zobaczyć i posłuchać papieża przyjechał wielu Chorwatów, a nie towarzyszyli im przedstawiciele władz, co zdaniem Karamarko świadczy o tym, że nie utożsamiają się oni z własnym narodem.

Media

Na temat pielgrzymki rozpisywały się media na całym świecie. Radio Wolna Europa podkreśla, że papież modlił się o łaskę dla wszystkich, o zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości oraz budowanie pokoju a nie wojny i nieporozumień.

Associated Press zwraca uwagę, że Franciszek zachęcał do pojednania wiernych wszystkich religii, które powinny barbarzyństwo wojny pozostawić za sobą i skupić się na budowaniu pokojowej przyszłości. Szczególnie chciał on ośmielić katolickich Chorwatów, którzy w BiH stanowią około 15% społeczeństwa. AP podkreśla też, że Franciszek skierował bezpośrednio do władz kraju wezwanie do sprzeciwu wobec budowaniu podziałów i dlaszego usprawiedliwiania nienawiści.

Po wizycie papieża w Bośni i Hercegowinie BBC przypomniało, że ofiar ostatniej wojny domowej łącznie było aż 100 tysięcy, a 20 lat po wojnie społeczeństwo wciąż jest podzielone.

Reuters zauważa, że nadzieja była widoczna w oczach około 150 młodych ludzi czekających na Franciszka na lotnisku. Byli to przedstawiciele różnych grup etnicznych w strojach ludowych, z którymi osobiście witał się papież.

Źródła: alo.rsbalkans.aljazeera.netbalkans.aljazeera.netbalkans.aljazeera.netradiosarajevo.ba, radiosarajevo.batanjug.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE