Home / Bałkany / Chorwacja / Referendum w Chorwacji: Większość za definicją małżeństwa w konstytucji
Wyniki referendum w Chorwacji

Referendum w Chorwacji: Większość za definicją małżeństwa w konstytucji

Większość Chorwatów głosujących w niedzielnym referendum opowiedziała się za wpisaniem do konstytucji definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. Zmianę w chorwackiej ustawie zasadniczej poparło 65,87% głosujących, przeciw było 33,51%. Frekwencja wyniosła niecałe 37,9%.

Tylko w dwóch żupaniach większość głosujących była przeciwna zmianie w konstytucji –  w Istarskiej (58,23% przeciw) i Primorsko-goranskiej (53,30% przeciw). Największe poparcie dla zmiany – około 80% – wyrazili mieszkańcy żupani Vukovarsko-srijemskiej, Brodsko-posavskiej i Ličko-senjskiej.

Jedynie w kilku większych miastach Chorwacji większość głosujących była przeciwko zmianie w konstytucji. Ta opcja zwyciężyła w Puli (63,68% przeciw), Rijece (59,3% przeciw) oraz w Čakovcu (58,95%). W stołeczny Zagrzebiu 54,95% głosujących poparło zmianę w konstytucji, podobnie jak mieszkańcy Splitu, gdzie „za” zagłosowało 68% osób, Osijeka (71% za), Zadaru (62,7% za), Šibenika (66% za) czy Dubrownika (68,7% za).

Za zmianą w konstytucji opowiedziało się ponad 77% Chorwatów głosujących poza granicami kraju. Zwolennikami zapisania w konstytucji definicji małżeństwa jako związku mezczyzny i kobiety okazali się być obywatele Chorwacji przebywający w Bośni i Hercegowinie (92,26% za), Australii (91,32% za), Serbii, Rumunii i Rosji. Przeciwko tej inicjatywie opowiedziała się większość Chorwatów głosujących w Danii (74% przeciw), Grecji (75% przeciw), w Finlandii (91,3% przeciw), na Węgrzech (69,49% przeciw) i w Holandii (81,82% przeciw).

 

Źródła: izbori.hr, index.hr, izbori.hr, izbori.hr, index.hr, vecernji.hr, vecernji.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE