Home / Bałkany / Rekordowa liczba uchodźców w Słowenii
635811148613435838_mat-rigonce_pot_v_dobovo_v_camp_center_beti_4018

Rekordowa liczba uchodźców w Słowenii

Słowenia stała się głównym na Bałkanach krajem tranzytowym dla uchodźców od momentu zamknięcia przez Węgry granicy z Chorwacją. Od soboty granicę chorwacko-słoweńską przekroczyło już około 40 000 migrantów, a w środę do Słowenii przybyło więcej uchodźców niż na Węgry w największej fazie kryzysu migracyjnego.

21 października Słowenia przyjęła 12 600 uchodźców. Do tej pory w momencie największego kryzysu Węgry w ciągu jednego dnia przyjęły najwięcej 10 050 migrantów. W sobotę Węgry uszczelniły granicę z Chorwacją, która zaczęła kierować uchodźców w stronę Słowenii. Ta jako jeden z najmniejszych krajów na Bałkanach z trudem radzi sobie z dziesiątkami tysięcy przybyszy.

Sytuacja na granicach jest napięta. Uchodźcy znajdujący się w centrum pomocy w Šentilj próbowali przebić się przez kordon policji, a migranci przebywający w Brežicach podpalili wczoraj namioty na terenie obozu dla uchodźców. Dokonali tego czynu prawdopodobnie, aby zwrócić uwagę na nieodpowiednie warunki w tymczasowych obozach. Żądają również, aby umożliwić im jak najprędzej dalszą wędrówkę do Austrii.

W czwartek na konferencji prasowej sekretarz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przedstawił nagranie pokazujące uchodźców przekraczających granicę na rzece Sotla w Słowenii, które zostało zarejestrowane za pomocą kamery termowizyjnej z helikoptera policyjnego.

- Chorwaci nie uniemożliwiają uchodźcom przepływania przez rzekę i nie wykazują woli, aby temu zapobiegać i przekierowywać migrantów. Postanowiliśmy udostępnić to nagranie, aby zwrócić uwagę na farsę, która teraz ma miejsce po stronie chorwackiej, twierdzącej, że to Słoweńcy są niehumanitarni i nie dbają o losy imigrantów – komentuje Šefic.

Šefic wyraził również nadzieję, że te nagranie pomoże zrozumieć opinii publicznej jak Chorwacja w przemyślany i wyrafinowany sposób przesyła migrantów do Słowenii. Według wcześniejszych ustaleń Chorwacja miała przekazywać Słowenii 5 000 uchodźców na dobę, a wczoraj podesłała ich niemal 13 000. Wspomniał również, że podczas spotkania w Wiedniu ustalono, że kraje będą się wzajemnie informować o podejmowanych działaniach, a mimo to na granicę słoweńską został wysłany pociąg z uchodźcami bez wcześniejszej zgody.

Minister Spraw Wewnętrzych Gyoerkoes Žnidar poinformowała, że władze Słowenii zwróciły się już do pozostałych krajów UE o pomoc w kontroli sytuacji na granicy z Chorwacją, będącą również granicą strefy Schengen. Wcześniej poinformowano, że rząd będzie chciał przywrócić do pracy emerytowanych policjantów w celu pomocy kontroli przepływu migrantów przez Słowenię, a na przejścia graniczne wysłano również wojsko.

Źródło: rtvslo.si, delo.si, seebiz.eu

About Agnieszka Pajor

Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Była stypendystką programów Erasmus oraz CEEPUS, dzięki którym studiowała w słoweńskim Koprze oraz w chorwackim Zadarze i Osijeku. Bezgranicznie zakochana w kolorach Adriatyku, przyrodzie Bośni i Hercegowiny oraz muzyce Đorđe Balaševicia.
KOMENTARZE