Home / Bałkany / Bułgaria / Rekordowe wyniki bułgarsko-rumuńskiego handlu

Rekordowe wyniki bułgarsko-rumuńskiego handlu

Łączna wartość wymian handlowych między Bułgarią a Rumunią w 2011 r. wynosi 3,545 mld EUR, w tym bułgarski eksport wyceniony został na prawie 2 mld EUR.  Dobre wyniki odnotowano również w stosunkach gospodarczych z Chinami: wartość towarów eksportowanych wycenia się na 210 mln USD a importowanych – na 260 mln USD.

Po ostatnich wydarzeniach przybycie kolejnych turystów z Izraela czy innych krajów stało pod znakiem zapytania. Minister gospodarki Delian Dobrew zapewnił jednak, że żadne loty czarterowe nie zostały odwołane. W tym roku oczekuje się wizyty w sumie ok. miliona turystów z Rumunii, co w oczywisty sposób wpłynie pozytywnie na gospodarkę Bułgarii.

Priorytetowym zadaniem dla bułgarskiej gospodarki jest teraz przede wszystkim prywatyzacja Fabryki Maszyn Wazowa „Sopot” a dla bułgarskiego prawodawstwa – wprowadzenie zmian do Ustawy o Promowaniu Inwestycji. Im większa liczba inwestycji, tym większy wzrost gospodarczy, dlatego należy je przyciągać, a nie tworzyć przed nimi prawne przeszkody.

Źródła: novinite.bg, news.expert.bg

 

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE