Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Rekordowy rok dla serbskiego przemysłu zbrojeniowego

Rekordowy rok dla serbskiego przemysłu zbrojeniowego

Państwowa fabryka broni Zastava oružje w Kragujevacu zanotowała w tym roku znakomite wyniki eksportu, co więcej – dotychczasowe rezultaty pozwalają przypuszczać, iż rok 2012 może okazać się rekordowym pod względem sprzedaży, biorąc pod uwagę dwie ostatnie dekady.
W bieżącym roku fabryka sprzedała swą broń do 40 krajów, a najważniejszą podpisaną umową była ta z Jugoimport SDPR, dotycząca eksportu na rynek Stanów Zjednoczonych broni myśliwskiej oraz sportowej. W fazie końcowej znajduje się także eksport uzbrojenia i sprzętu wojskowego na rynek bliskowschodni; natomiast w pełnej fazie – która ma zostać zakończona z końcem następnego roku – jest realizacja umowy dotyczącej transferu technologii, poinformował dyrektor fabryki Rade Gromović. Podkreśla on także, iż zakończono opracowanie projektu specjalnej wyrzutni granatów, która od grudnia tego roku zasili arsenał Wojska Serbskiego. Zawarto również porozumienie z Instytutem Wojskowo-Technicznym, dotyczące opracowania projektu nowego 30 mm działa o kalibrze 173 według standardów NATO, którego gotowa do użycia wersja ma się pojawić na targach w czerwcu 2013 r.
– W przeciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku wyeksportowaliśmy broń o wartości około 20 milionów dolarów, a do końca roku, na podstawie wcześniej podpisanych umów, sprzedamy nasze produkty za kolejne osiem milionów – oświadczył Gromović na uroczystości z okazji 159. rocznicy założenia fabryki w Kragujevacu.
Podkreślił on także, iż ten rezultat nie byłby możliwy do osiągnięcia bez zaangażowania wszystkich zatrudnionych. Dodał przy tym, że fabryka, ze względu na zwiększoną produkcję, w tym roku zatrudniła 190 byłych pracowników, zwolnionych we wcześniejszych kryzysowych latach, ale także 130 nowych osób.
Powyższe dane pozwalają sądzić, że serbski przemysł zbrojeniowy, którego filarem jest właśnie fabryka w Kragujevacu, powoli wychodzi z wcześniejszej zapaści. Nie bez znaczenia dla poprawy jego kondycji są wspomniane zamówienia z USA, ale także wzrost eksportu na Bliski Wschód, do Iraku i Afganistanu. Do tego można wstępnie dodać wysyłkę broni do Pakistanu. Wstępnie, gdyż takie deklaracje padły podczas niedawnej wizyty ministra obrony tego kraju w Belgradzie (Pakistańczycy mogliby pozyskać w Serbii m.in. kołowe transportery opancerzone, amunicję, broń strzelecką czy urządzenia noktowizyjne). Silne zaangażowanie władz w odbudowę krajowego przemysłu zbrojeniowego najlepiej uwidaczniają liczby – w ciągu ostatnich lat eksport wyrobów serbskiego przemysłu zbrojeniowego wzrósł z 75 mln USD (w 2006 r.) do 247 mln USD (w 2011 r.).
Zastava oružje powstała w 1853 r. Choć w czasie wojny w Jugosławii w latach 1991-1995 ONZ na fabrykę nałożyła ostre sankcje, wszystkie strony ówczesnego konfliktu korzystały z broni wyprodukowanej w Kragujevacu (pomijając broń dostarczaną z zewnątrz, np. Serbom przez Izrael i Grecję, czy muzułmanom przez USA, Turcję i Iran), który przed jego wybuchem był de facto sercem jugosłowiańskiej zbrojeniówki. Fabryka była także jednym z celów bombardowań NATO w 1999 r.

 

Źródło: tanjug.rs, b92.net

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE