Home / Polska i Bałkany / Relacja z wizyty Ambasador Bośni i Hercegowiny Koviljki Špirić na Uniwersytecie Wrocławskim

Relacja z wizyty Ambasador Bośni i Hercegowiny Koviljki Špirić na Uniwersytecie Wrocławskim

W ramach cyklu spotkań z ambasadorami państw byłej Jugosławii na Uniwersytecie Wrocławskim w Instytucie Filologii Słowiańskiej 18 grudnia 2012 roku gościła Ambasador Bośni i Hercegowiny, pani Koviljka Špirić.

 

Pani Ambasador postanowiła wykorzystać spotkanie na przybliżenie słuchaczom swojego kraju. Krótki film „Enjoy life” promował kulturę i walory regionu, wśród których warto wymienić ciepłe źródła, wody mineralne, sanatoria lecznicze czy urokliwe krajobrazy. Na małym obszarze łączy się wiele kultur, tworząc swoistą mozaikę.

 

Pani Špirić z niebywałym optymizmem opowiadała o historii – urodziła się w Jugosławii, a teraz żyje w Bośni, choć nigdy nie zmieniła adresu. Jej zdaniem rozpad Jugosławii był bardzo trudnym zjawiskiem dla ludzi, których bezpośrednio dotknął. Po wojnie zmienił się punkt widzenia wielu osób. Zmianom uległy też warunki życia oraz system wartości. Nigdy nie można być pewnym sytuacji, a na swoje szczęście trzeba pracować i wykorzystywać już zdobyte doświadczenia. Oryginalność jest wartością i nie trzeba z niej rezygnować – doradziła pani Ambasador.

Jedną z poruszonych kwestii była również sprawa języka – według pani Špirić języki byłej Jugosławii różnią się tylko akcentem i wariantem, dlatego ich podział jest niepotrzebny.

 

Wszystkich interesowało również przystąpienie Bośni i Hercegowiny do Unii Europejskiej. Mimo że w Bośni jest najwięcej urzędów europejskich, nie ma ona nawet statusu państwa kandydującego. Po wstąpieniu Chorwacji do UE Bośnia stanie się jej sąsiadem i liczy na jakieś ułatwienia z tym związane. Warto jednak podkreślić, że nie trzeba czekać na wejście Bośni do Unii, ponieważ współpracę wykorzystującą wzajemne potencjały warto podjąć jak najszybciej.

 

Podobne spotkania są ogromną szansą dla studentów na kontakt z językiem, którego się uczą. Efektem wizyty pani Ambasador we Wrocławiu było podpisanie umowy o współpracy między uniwersytetami we Wrocławiu i Sarajewie, co ułatwi wyjazd studentów na stypendia naukowe do tego malowniczego kraju.

 

 

 

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE