Home / Bałkany / Chorwacja / Relacja z wizyty Ambasadora Chorwacji na Uniwersytecie Wrocławskim

Relacja z wizyty Ambasadora Chorwacji na Uniwersytecie Wrocławskim

 

Zakład Filologii serbskiej i chorwackiej Uniwersytetu Wrocławskiego w semestrze zimowym organizuje cykliczne spotkania z ambasadorami państw byłej Jugosławii. Wcześniej zaproszenie przyjął ambasador Serbii, a niebawem Instytut Filologii Słowiańskiej odwiedzi ambasador Bośni i Hercegowiny. 16 listopada br. gościem Instytutu był pan Ivan del Vechio, który od 2009 roku pełni obowiązki ambasadora Republiki Chorwackiej w Polsce.

Spotkanie z panem del Vechio, mimo złej pogody przyciągnęło wielu studentów, nawet tych, którzy tego dnia nie mieli zajęć. Wszyscy byli niezmiernie ciekawi, tego co usłyszą. Wśród słuchaczy znaleźli się także pracownicy Zakładu i Dyrekcja.

Całe spotkanie dotyczyło głównie przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej, ambasador rozpoczął jednak od nawiązania do historii swojego kraju. Chorwacja po wojnie ojczyźnianej miała do wyboru dwie alternatywy. Pierwszą z nich był powrót do przeszłości i rozdrapywanie starych ran, a drugą – integracja z zachodnią wspólnotą europejską. Chęć przystąpienia do UE pomogła Chorwacji jako państwu zadać sobie jedno, podstawowe pytanie: Jakim krajem chcemy być w przyszłości? Odpowiedź brzmiała: Chcemy być stabilnym gospodarczo państwem, gdzie wybór religii jest wolny, a prawa i możliwości są równe i takie same dla wszystkich.

Najważniejszymi dla Chorwacji decyzjami było przystąpienie do NATO w 2009 roku i rozpoczęcie negocjacji członkowskich z UE. Rozmowy trwające kilka lat niosły ze sobą zmiany w administracji i sądownictwie,  ustabilizowanie sytuacji politycznej, a przede wszystkim, zmianę samych siebie i sposobu myślenia. Poprzez członkostwo w Unii, Chorwacja chce polepszyć swoją sytuację ekonomiczną, a jak wspomniał pan Ivan del Vechio, chce zrobić to według polskiego przykładu. Głównym celem do którego dążą Chorwaci jest nauczenie się życia na realnych warunkach ekonomicznych, to znaczy wydawania nie większej ilości pieniędzy niż się zarabia. Ważne jest również, aby przyciągnąć sporą liczbę zagranicznych inwestorów, którzy napędzą chorwacką gospodarkę i maksymalnie wykorzystać środki z funduszy europejskich.

Ambasador Chorwacji powiedział również co nieco na temat stosunków chorwacko – polskich. W czasie trwania jego kadencji na terenie naszego kraju utworzono wiele centrów promocji i 4 konsulaty, znajdujące się w  Bydgoszczy, Białymstoku, Krakowie i Poznaniu. W ciągu ostatnich lat udało się nawiązać 5 porozumień o współpracy polskich i chorwackich miast. Oprócz tego, niedawno nad Adriatykiem miało miejsce spotkanie wojewodów Polski z chorwackimi żupanami, w celu umocnienia relacji i wymiany doświadczeń. Del Vechio wspomniał także o budowie korytarza transportowego, który w przyszłości połączy Bałtyk z Adriatykiem.

Pod koniec spotkania, studenci mogli zadać kilka pytań. Ci, którzy jeszcze krępują się mówić po chorwacku, mogli zadawać pytania w języku polskim, bo jak się okazało, ambasador Chorwacji nie ma najmniejszego problemu z jego zrozumieniem. Pierwsze pytanie dotyczyło braku konsulatu Chorwacji we Wrocławiu. Pomysł utworzenia takiej jednostki właśnie we Wrocławiu kiedyś się pojawił, jednak skomplikowane procedury uniemożliwiły wprowadzenie go w życie. Studenci byli bardzo ciekawi, jak wygląda staż w ambasadzie. Nasz gość zasmucił studentów, mówiąc że obecnie w ogóle nie ma możliwości przebycia praktyk. Ambasady to zamknięte instytucje, a staż mógłby być tylko kilkudniowy i nieoficjalny. Jednak na pocieszenie dodał, że wybór tego kierunku wydaje mu się bardzo trafny i przyszłościowy, a to szczególnie ze względu na rychłe wstąpienie Chorwacji do UE.

Na zakończenie gość zgodził się na zrobienie kilku wspólnych, pamiątkowych zdjęć. Wszyscy szeroko uśmiechali się do aparatu, któremu udało się uwiecznić kilka momentów z tego miłego spotkania, przebiegającego w niezwykle przyjaznej atmosferze.

 

Tekst: Joanna Jaroszewska i Justyna Fudala

 


About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE