Home / Bałkany / Kosowo / Republika Czadu uznała niepodległość Kosowa

Republika Czadu uznała niepodległość Kosowa

Rząd Republiki Czadu potwierdził dzisiaj uznanie niepodległości i suwerenności Kosowa.

„Rząd Republiki Czadu zawiadamia MSZ w Kosowie, że Republika Czadu formalnie uznała Kosowo jako niepodległe i suwerenne państwo”, napisano w nocie werbalnej wysłanej do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kosowa.

– Rząd Czadu zawiadamia Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kosowa, iż Republika Czadu oficjalnie uznała Kosowo jako niepodległe i suwerenne państwo – czytamy w nocie werbalnej Republiki Czadu.

Miesiąc temu (2 maja br.) Minister Spraw Zagranicznych Kosowa, Enver Hoxhaj spotkał się w ambasadzie Czadu w Paryżu z Ministrem Spraw Zagranicznych Czadu, Moussą Faki Mahamatem. Na spotkaniu Minister Hoxhaj otrzymał potwierdzenie, iż Republika Czadu wkrótce opublikuje swoją decyzję o uznaniu niezależności Kosowa. Postanowienie Czadu nadeszło w momencie, gdy Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraz z innymi instytucjami zaangażowanymi w proces uznania Kosowa dokonywały wszelkich starań, aby wreszcie zakończyć ten proces.

Czad jest państwem śródlądowym w środkowej Afryce. Graniczy od północy z Libią, od wschodu z Sudanem, od południa z Republiką Środkowoafrykańską, od południowego zachodu z Kamerunem i Nigerią, a od zachodu z Nigrem. Republika Czadu zajmuje powierzchnię 1,284 km2 i jest zamieszkiwana przez ponad 10 mln mieszkańców. Stolicą Czadu jest Ndżamena. Językami urzędowymi są francuski oraz arabski. Od 1996 r. według przyjętej konstytucji, Czad jest republiką prezydencką.

Republika Czadu jest 91 krajem, który uznał niepodległość Kosowa.

 

Źródło: paragrafi.nettelegrafi.com

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE