Home / Bałkany / Macedonia / Republika Czeska uznała Macedonię pod jej konstytucyjną nazwą

Republika Czeska uznała Macedonię pod jej konstytucyjną nazwą

czechy - sitel.com.mk

Rośnie liczba państw, które uznały Macedonię pod jej konstytucyjną nazwą. Do grupy krajów, które w dwustronnej komunikacji używają nazwy zapisanej w macedońskiej konstytucji (zamiast przyjętego na forum międzynarodowym skrótu FYROM) dołączyła właśnie Republika Czeska. Jest to drugi członek UE, który w ciągu ostatnich dwóch miesięcy podjął taką decyzję. Tuż przed Nowym Rokiem podobne ustalenia przyjęły Węgry.

Macedoński minister spraw zagranicznych, Nikola Poposki, w piśmie skierowanym do czeskiego ministra spraw zagranicznych podkreślił, że Macedonia docenia wsparcie, które otrzymuje ze strony Czech już od czasu uzyskania niepodległości. Zaznaczył też, że z perspektywy macedońskiej szczególnie istotne jest, iż wsparcia tego udzielił kraj członkowski UE, co może przyczynić się do szybszego rozpoczęcia negocjacji dotyczących pełnoprawnego członkostwa Macedonii w Unii.

– Decyzja władz czeskich jest kolejnym dowodem bardzo dobrych stosunków między Macedonią i Czechami, gest ten z pewnością przyczyni się do pogłębiania zaufania i przyjaźni między oboma krajami – napisał w liście minister Poposki, wyrażając uznanie skierowane do jego czeskiego odpowiednika, Karla Schwarzenberga.

 

Źródła: kurir.mk, sitel.com.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE

Najwidoczniej Węgry i Czesi mają dość kłamstw i oszustw, Greckich.
Jak bi takie przekręty jak Grecy (Fałszerstwa) zrobił inny kraj z nowej unii, to by nie stanął na nogi za 10 lat, a Grekom jeszcze pożyczki dają. Ciekawe ile jeszcze pociągnie ten Greko-Tumor?