Home / Bałkany / BiH / Republika Serbska: Na ratunek zabytkom kultury

Republika Serbska: Na ratunek zabytkom kultury

????????-??????? ???????????

W sobotę w Muzeum Sztuki Współczesnej Republiki Serbskiej w Banja Luce uroczyście otwarto wystawę zdjęć „Kulturno pamćenje – blago koje nestaje” („Pamięć kulturowa – skarby które znikają”). Fotografie przedstawiają najważniejsze zabytki kultury i narodu zamieszkującego tę część Bośni i Hercegowiny. Na ponad 60 planszach znajdują się obiekty sfotografowane w miejscowościach Banja Luka, Bihać, Bosanska Krupa, Bosanski Petrovac, Bužim, Velika Kladuša, Glamoč, Gradiška, Derventa, Drvar, Jajce, Ključ, Kozarska Dubica, Laktaš, Mrkonjić-Grad, Novi Grad, Prijedor, Prnjavor, Sanski Most, Srpac, Cazin i Čelinac. Przedstawicielka komisji ochrony zabytków narodowych, Ljiljana Ševo przyznała, że wszystkie zaprezentowane budowle są skarbem, o który Serbowie powinni dbać. „To obowiązek i odpowiedzialność wobec naszej historii” – dodała.

Wśród zaprezentowanych obiektów znalazł się m.in. meczet Omar-bega w mieście Jajce oraz znajdujące się nieopodal jeziora, kompleks młynów na rzecze Pliva czy twierdza Kastel w Banja Luce oraz wiele innych. Ljiljana Ševo poinformowała również, że jej komisja przygotowała listę 69 zagrożonych obiektów, których stan jest aktualnie bardzo zły. Przyznała też, że lista jest mocno okrojona, bo rewitalizacji powinno być poddanych wiele innych pomników i budowli. By uświadomić społeczeństwu potrzebę ratowania zabytków, podobne wystawy organizowane są w całym kraju. Projekt wspierają władze Banja Luki, w której znajdują się aż 32 zabytki kultury BiH. Jasna Brkić, zastępca burmistrza Banja Luki przypomniała, że nawet miejsce, w którym organizowana jest wystawa symbolizuje potrzebę ochrony zabytków. Budynek Muzeum Sztuki Współczesnej Republiki Serbskiej był bowiem wcześniej dworcem kolejowym. „Banja Luka ma bogatą przeszłość i sporo zabytków, które niestety w ciągu ostatnich 50 lat doznały wielu zniszczeń, wciąż są dewastowane i nikt nie zwraca na nie wystarczającej uwagi” – stwierdziła w swoim przemówieniu.

Podkreślała, że mimo kryzysu ekonomicznego władze Banja Luki starają się przeznaczać spore kwoty z budżetu na ratowanie najważniejszych obiektów ale też na wpływanie na świadomość obywateli i zachęcenie ich, by tego typu zabytki traktowali jako część swojej kultury i czuli się za nie odpowiedzialni. Aktualnie w mieście trwają prace nad odnową twierdzy Kastel oraz kilku innych obiektów. Wystawa fotografii ma być zachętą nie tylko dla obywateli, ale też dla różnego rodzaju instytucji, by aktywnie włączyły się w pomoc niszczejących skarbom kultury. Dyrektorka Muzeum, Ljiljana Labović-Marinković podkreślała, że jest to istotne dla wszystkich mieszkańców kraju oraz dla kolejnych pokoleń.

Wystawa zdjęć będzie w Banja Luce otwarta do 1 marca. Poza Bośnią fotografie trafiły także na ekspozycje w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Serbii i Turcji.

Źródło: Klix.ba

About Maciej Błażewicz

KOMENTARZE