Home / Bałkany / BiH / Republika Serbska odłącza się od BiH?
Milorad-Dodik - balkaninside.com

Republika Serbska odłącza się od BiH?

Republika Serbska nie ma żadnych korzyści z bycia częścią BiH i chce się odłączyć, powiedział w wywiadzie dla tygodnika Newsweek prezydent Republiki Serbskiej, Milorad Dodik. Pytany o planowaną datę wcielenia tej decyzji w życie skomentował, że wydarzy się to niespodziewanie.

Państwo jakie powstało na fundamentach porozumienia z Dayton jest dziełem zewnętrznych sił, frustrującym Serbów ze względu na fakt skazania z góry na niepowodzenie, komentował Milorad Dodik. Jego zdaniem RS mogłaby po uzyskaniu niezależności szybciej rozwijać się gospodarczo i integrować z Europą. Świadomy zaniepokojenia Zachodu, jak i potencjalnego chaosu i destabilizacji wywołanych taką informacją, jeszcze nie zdecydował o ogłoszeniu referendum.

RS nie jest jedynym pomysłodawcą tego typ zmian w Europie, warto zwrócić uwagę na Szkocję czy Katalonię, które też czekają na odpowiedni moment na zorganizowanie referendum dotyczącego uniezależnienia się, podkreślał prezydent RS. Jego zdaniem Zachód wybiórczo traktuje idee wypowiedzenia się w referendum, bo Słowenia mogła odłączyć się od Jugosławii, a na przykład w przypadku Krymu wzbudza to tak duże kontrowersje. Zaznaczył, że za jego słowami nie stoi prezydent Vladimir Putin, ale Rosja była zawsze pozytywniej nastawiona do jego narodu niż Zachód. Problemy na Bałkanach zaczęły się dużo wcześniej i są bardziej skomplikowane niż na Krymie i mogą być rozwiązane tylko poprzez wypowiedzenie unii z muzułmanami w BiH, dodał.

Skoro w regionie zaakceptowano dwa albańskie państwa – Albanię i samozwańcze Kosowo, to mogą też istnieć dwa państwa serbskie, komentuje Dodik. Sprzeciw opinii międzynarodowej dodatkowo upewnia go, że ma rację. BiH nie jest nam potrzebna i to nie tylko ze względu na politykę, ale i mentalność, Serbowie nigdy nie uznali BiH jako państwa.

W wywiadzie dla Newsweeka prezydent wspomniał również przez jednych nazywany heroicznym czynem, przez niektórych uznawany za akt terroryzmu zamach na następcę tronu Austro-Węgier arcyksięcia Franciszka Ferdynanda (w tym roku przypada setna rocznica tego wydarzenia), ale dodał, że on wraz z rodakami będzie obchodzić ten dzień inaczej niż muzułmanie.

Wypowiedź ta z pewnością wywoła falę dyskusji w całej BiH, o czym będziemy informować na portalu balkanistyka.org. Jest to zapowiedź rozpadu BiH czy tylko kontynuacja prowokacyjnej polityki Milorada Dodika?

 

Źródło: nezavisne.com, bljesak.info

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE