Home / Bałkany / BiH / Rewizja budżetu Federacji BiH – kolejny krok w kierunku nowego kredytu MFW

Rewizja budżetu Federacji BiH – kolejny krok w kierunku nowego kredytu MFW

Parlament Federacji BiH na wniosek rządu przyjął nowelizację tegorocznego budżetu. Budżet po korekcie wynosi 1 999 084 438 KM (ok. 1 mld EUR), czyli o ponad 75 mln KM (ok. 38 mln EUR) więcej niż przed rewizją. Nowelizacja budżetu obu entitetów była jednym z warunków przyznania BiH nowego kredytu stand-by przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Większością głosów została zatwierdzona także decyzja rządu o zaciągnięciu przez Federację kolejnego kredytu od MFW. Po zawarciu porozumienia FBiH uzyska dostęp do 530 mln KM (270 mln EUR).

Istotą znowelizowanego budżetu jest restrukturyzacja finansowania zewnętrznego, powiedział premier FBiH, Nermin Nikšić oceniając proponowane zmiany. Z kolei minister finansów, Ante Krajina podkreślał, że nowy budżet otwiera drogę do reform.

Ze zmian niezadowoleni są rolnicy – suma na zachęty została zmniejszona z 78 do 68 mln KM (z 40 do 35 mln EUR), podczas gdy domagali się pozostawienia jej na poprzednim poziomie i wypłaty 40 mln KM za minione 8 miesięcy tego roku.

Republika Serbska przyjęła nowelizację budżetu w zeszłym tygodniu, o czym pisaliśmy tutaj.

 

Źródło: seebiz.net

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE