Home / Bałkany / Rio 2016: historyczne złoto dla Kosowa
Źródło: wikipedia CC

Rio 2016: historyczne złoto dla Kosowa

Słynna „klątwa chorążego” odbiera zawodnikowi szansę na wygraną? Majlinda Kelmendi pokazuje, że ten przesąd jej nie dotyczy! Judoczka zdobywa w Rio de Janeiro pierwszy w historii medal olimpijski dla Kosowa – i to od razu złoty.

Majlinda Kelmendi, utytułowana judoczka występująca w Brazylii pod flagą Kosowa, zdobyła wczoraj złoty medal w kategorii do 52 kilogramów. Osiągnięcie to jest historyczne dla Kosowa nie tylko dlatego, że Kelmendi przywiezie do domu krążek olimpijski z najcenniejszego kruszcu – są to również pierwsze Igrzyska, na których Kosowo występuje jako niepodległe państwo. Cztery lata temu w Londynie, kiedy Kosowo nie było jeszcze członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Kelmendi występowała na zawodach w barwach albańskich. W udzielonych wówczas wywiadach judoczka podkreślała, że polityka nie powinna przyćmiewać sportowej rywalizacji, a jej państwo zasługuje na wystawienie własnej reprezentacji. Stało się to możliwe po tym, jak Kosowo zostało włączone do MKOl w 2014 roku.

W Rio de Janeiro Majlinda Kelmendi pełniła zaszczytną funkcję chorążego reprezentacji. W wywiadach podkreślała, że młodzi ludzie powinni odważnie stawiać czoło różnym problemom; ważna jest wiara w siebie i ciężka praca – tylko w taki sposób można odnieść sukces. Trzy dni po oficjalnej ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich młoda zawodniczka zdobyła złoty medal. W półfinale reprezentantka Kosowa pokonała Japonkę Misato Nakamurę, a walkę o pierwsze miejsce stoczyła z Włoszką Odette Giuffridą.

Pochodząca z Peci 25- letnia Kelmendi jest utytułowaną zawodniczką i była oceniana jako faworytka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich. Dwukrotnie zdobyła złote medale na Mistrzostwach Świata w 2013 oraz 2014 roku. Dominowała również na Mistrzostwach Europy, uzyskując trzecie miejsce w Budapeszcie w 2013 roku oraz pierwsze miejsce podczas ME 2016 w Kazaniu.

Na podstawie: theguardian.com, sport.pl, polskieradio.pl