Home / Baklava / Rita Ora – Kosowarka z Londynu?
5a8df982b-1

Rita Ora – Kosowarka z Londynu?

Każda dziewczynka mieszkająca w Prisztinie marzy o tym, by w przyszłości być jak Rira Ora. Młodziutka piosenkarka we wszystkich wywiadach podkreśla, że urodziła się na terenie obecnego Kosowa. Rita jest dla Kosowarów symbolem wygranego życia – to osoba która wyrwała się z małego, biednego państwa i odniosła międzynarodowy sukces. Zdjęcia jej twarzy zdobią zeszyty szkolne kosowskich dzieci, bloki rysunkowe a nawet plecaki. Wystarczy jednak obejrzeć chociaż jeden wywiad z piosenkarką przeprowadzony przez albańskojęzyczną telewizję, by spostrzec, że dziewczyna nie zna języka albańskiego. Próbuje coś powiedzieć, zna niektóre albańskie słowa i zwroty, jednak po pierwszym pytaniu przeprasza i zaczyna mówić wyłącznie w języku angielskim.

Rita Sahatçiu Ora nie miała nawet roku, kiedy jej rodzina opuściła Socjalistyczną Federacyjną Republikę Jugosławii. Piosenkarka wychowywała się w Londynie, tam uczęszczała do szkoły i na lekcje śpiewu. W jej rodzinnym domu na pewno często rozmawiało się o wojnie domowej na terenie Kosowa, dziewczyna słuchała opowieści o ojczyźnie rodziców, jednak sama nie doświadczyła życia w Prisztinie. Młode Kosowarki niesłusznie uważają więc Ritę za gwiazdę, która osiągnęła międzynarodowy sukces, mimo tego iż pochodzi z Kosowa. Bardzo prawdopodobne, że w przypadku Rity miejsce urodzenia stanowi przede wszystkim dobre hasło marketingowe. Kosowo brzmi ciekawie, nieco kontrowersyjnie, budzi zainteresowanie. I nawet jeśli muzyka Ory przez wielu uznawana jest za przeciętną, rozgłośnie radiowe nie zrezygnują z jej utworów. Zapowiadając Ritę wystarczy wspomnieć o wojnie, która odbyła się w miejscu jej urodzenia lub teledysku do utworu Shine Ya Light (o którym pisaliśmy na portalu wcześniej), którego akacja dzieje się w Prisztinie.

RITA ORA - Shine Ya Light

Wszyscy podziwiają osoby, które spełniły marzenia mimo przeciwności losu i trudnych doświadczeń. Piosenkarka podkreślając swoje pochodzenie, często powoduje skojarzenia z niełatwym dzieciństwem, wojną i biedą. Nie mamy pewności w jakich warunkach wychowywała się młoda Rita. Biorąc jednak pod uwagę to, że jako nastolatka uczęszczała do londyńskiej szkoły Sylvia Young Theatre School, od najmłodszych lat chodziła na castingi i w wieku czternastu lat zagrała swoją pierwszą rolę w komediodramacie Kłopotliwy towar, wydaje się, że było to dzieciństwo całkowicie odmienne od życia codziennego kosowskich rówieśników.

Piosenkarka komentując tego typu zarzuty powiedziała: Owszem, reprezentuję Wielką Brytanię, ale Kosowo jest zawsze w moim sercu. Gwiazda solidaryzuje się z albańskojęzycznymi mieszkańcami Kosowa i napędzając swoją karierę poprzez podkreślanie miejsca urodzenia, promuje Kosowo. Niewątpliwie wiele osób zainteresowanych tym skąd dokładnie pochodzi ta gwiazda popi dlaczego wywołuje to aż takie kontrowersje, przeczytało co nieco o historii Kosowa. Ciężko rozliczać Ritę Orę z jej słów dotyczących pochodzenia, niełatwo określić czy jest Brytyjką czy Kosowarką, ale okazuje się, że jej wkład w promocję Kosowa, zamierzony lub nie, jest większy niż mogłoby się wydawać.

źródła: ritaora.com, dailymail.co.uk

About Anna Krause

Studentka filologii bałkańskiej UMK w Toruniu. Pomiędzy nauką serbskich słówek i albańskiej gramatyki czytuje serbskie blogi. Interesuje się popkulturą krajów byłej Jugosławii.
KOMENTARZE