Home / Bałkany / Czarnogóra / Roćen: Niemcy i Francja nie blokują Czarnogóry

Roćen: Niemcy i Francja nie blokują Czarnogóry

Niemcy i Francja nie utrudniają Podgoricy otrzymania daty rozpoczęcia rozmów członkowskich z Unią Europejską – twierdzi Minister Spraw Zagranicznych Czarnogóry Milan Roćen. Mowa tu o ostatnich wiadomościach, z których wynikało, że Berlin i Paryż uważają za konieczne ustanowienie nowych warunków członkostwa, które miałaby spełnić Czarnogóra.

W radiu Wolna Europa Roćen powiedział, że Czarnogóra nie jest na tyle ważnym państwem europejskim, żeby Niemcy i Francja porozumiały się w sprawie jej blokowania, a takie stwierdzenia nazwał spekulacjami.

Dodał, że Podgorica ściśle współpracuje z tymi krajami, które wspierają drogę do Unii Europejskiej Czarnogóry i innych krajów Zachodnich Bałkanów.

Według niego negocjacje w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej są długim procesem i borykają się z tym wszystkie kraje dążące do wstąpienia do UE, nie tylko Czarnogóra. Dodał, że Czarnogóra prowadzi realną politykę i równie realnie patrzy na bieżące procesy mające miejsce w strefie euro.

 – Jesteśmy przekonani, że wszystko, co dzieje się w UE nie może nie mieć wpływu na wszystkie dziedziny polityki, a w konsekwencji również polityki rozszerzenia UE. Mimo tego pracujemy z jeszcze większym entuzjazmem i zapałem, gdyż dla Czarnogóry ważniejsza jest data rozpoczęcia negocjacji niż ich zakończenia.

 

Tekst: vijesti.me, tłum. i red. Natalia Wysocka

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE