Home / Bałkany / Bułgaria / Roczny obrót towarowy między Bułgarią a Belgią przekroczył 1 mld EUR

Roczny obrót towarowy między Bułgarią a Belgią przekroczył 1 mld EUR

źródło-investor.bg

 

Według Ericka Santkena, doradcy handlowego w ambasadzie Belgii w Bułgarii, przez ostatnie dziesięć lat obrót towarowy pomiędzy Belgią i Bułgarią wzrósł o 10 – 15% i obecnie przewyższył on miliard EUR rocznie.

Z danych wynika, że eksport towarów przewyższa dwukrotnie import towarów z Belgii do Bułgarii, który wynosi 400 mln EUR rocznie. Według Santkena, ogromnym zainteresowaniem w Belgii cieszą się wyroby skórzane, stalowe oraz tekstylia. Bułgaria zaś importuje z Belgii maszyny elektryczne i mechaniczne, produkty chemiczne i farmaceutyczne, piwo i czekoladę.

Członkostwo w Unii ułatwia wymianę towarów i jego tendencja jest rozwojowa. Santken proponuje producentom z UE, aby skierowali swoją uwagę ku produktom niszowym i mniej masowym, z wyższą wartością. Uważa, że należy podchodzić uważniej do otwierania granic UE i importowania produktów z krajów, które przestrzegają innych wymogów w zakresie produkcji i ochrony środowiska.

Mieszkańcy Bułgarii mogą spróbować wyrobów belgijskich, miedzy innymi w Perniku, gdzie w poniedziałek, 28 stycznia br., został otwarty Dom Piwa, oferujący swoim gościom belgijskie piwo i czekoladę.  W wydarzeniu wzięli udział  ambasador Belgii w Bułgarii, Anick Van Calster i Erick Santken.

 

Źródło: investor.bg, bta.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE