Home / Bałkany / BiH / Roderick Moore: Nadzór nad Dystryktem Brčko nie został zakończony

Roderick Moore: Nadzór nad Dystryktem Brčko nie został zakończony

23 maja 2012 roku Zastępca Wysokiego Przedstawiciela dla BiH Roderick Moore ogłosił, iż z dniem 31 sierpnia br. funkcja Zarządcy Dystryktu Brčko, którą pełnił od 2010 r., zostaje zawieszona. Jego oświadczenie ponownie zaktualizowało pytanie o datę ostatecznego zniesienia dozoru.

11 sierpnia Moore oświadczył, iż zgodnie z ostateczną decyzją, to Rada Administracyjna Rady Wdrażania Pokoju (PIC), a nie Zarządca, jest odpowiedzialna za podejmowanie decyzji o zakończeniu nadzoru nad Dystryktem Brčko – do chwili obecnej nie spełniono jednakże wszystkich warunków, które umożliwiłyby zaprzestanie dalszej kontroli. Dodał również, iż od 31 sierpnia, tj. od dnia, w którym wchodzi w życie decyzja o zawieszeniu jego funkcji, wszystkie uprawnienia i obowiązki określone przez Trybunał Arbitrażowy pozostają w rękach Zarządcy. Moore wyraził nadzieję, że nie będzie z nich korzystać i że entitety oraz rząd Brčka w pełni zrealizują swoje zobowiązania wynikające z decyzji Trybunału.

Zapytany o to, czy Trybunał rozpatrzył pismo nadesłane w czerwcu przez rząd FBiH, w którym proszono o niekończenie nadzoru, odpowiedział, że – choć nie wie, w jaki sposób Trybunał odniesie się do tej kwestii – obawy rządu zostaną wzięte pod uwagę. Powiedział także, iż poinformował Przewodniczącego Trybunału o decyzjach, jakie wraz z WP podjęli podczas spotkania w maju 2012 r.  Dotyczyły one  raportu o stopniu spełnienia warunków umożliwiających zakończenie nadzoru, pod którym od 12 lat znajduje się Brčko.

Usytuowany się w północno-wschodniej części BiH Dystrykt został utworzony 8 marca 2000 roku jako lokalna jednostka administracyjna pod zwierzchnictwem BiH. Posiada własną, wieloetniczną administrację, policję i wymiar sprawiedliwości. Alfabety łaciński i cyrylica, tak jak i języki bośniacki, chorwacki i serbski, są równorzędne. Brčko jest strefą zdemilitaryzowaną, nie posiada własnego godła ani flagi – w użytku są symbole państwowe BiH.

Źródło: Bosnia Daily, dnevniavaz.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE