Home / Bałkany / Czarnogóra / Rosja dodała Czarnogórę do listy krajów objętych embargiem na import żywności
Rolnicze klimaty z lotu ptaka

Rosja dodała Czarnogórę do listy krajów objętych embargiem na import żywności

Zakaz importu produktów żywnościowych został rozszerzony na kraje spoza UE, które poparły zachodnie sankcje przeciw Rosji – poinformowała agencja Interfaks.

Premier Rosji, Dmitrij Mjedwjedjew podpisał wczoraj rezolucję o rozszerzeniu embarga na import żywności z Albanii, Czarnogóry, Islandii i Lichtensteinu, a dodatkowe warunki wprowadzono także dla Ukrainy.

Teraz do krajów członkowskich UE, Australii, Kanady, Norwegii i USA z których w sierpniu ub. zabroniono importu określonych produktów rolnych, dodane zostały także Albania, Czarnogóra, Islandia i Lichtenstein. Dmitrij Mjedwjedjew przypomniał, że kraje te wcześniej opowiedziały się za przedłużeniem sankcji nałożonych na Rosję.

Czarnogóra wyraziła ubolewanie z powodu decyzji rosyjskich władz, która zabrania wwożenia do Rosji czarnogórskich produktów rolnych i spożywczych. Jak dotąd nie wiadomo także jakie konkretne produkty znalazły się na liście artykułów zakazanych.

Czarnogórskie władze są zdeterminowane do prowadzenia dialogu politycznego z Rosją i budowania jak najlepszych stosunków dwustronnych ku obopólnej korzyści. Czarnogóra liczy także na to, że powody dla których UE zdecydowała się na wprowadzenie sankcji i które zostały poparte przez Czarnogórę jako kraj kandydujący do UE, zostaną wkrótce rozwiązane.

Zakaz importu ukraińskich produktów rolnych wejdzie w życie w styczniu 2016 r., ponieważ w tym samym terminie ma zacząć obowiązywać część handlowa umowy stowarzyszeniowej Ukrainy i UE.

Źródło: vijesti.me, vijesti.me

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE