Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Rosja domaga się spłaty kosztów „Burgas-Aleksandroupolis”

Bułgaria: Rosja domaga się spłaty kosztów „Burgas-Aleksandroupolis”

Źródło: capital.bg

Sofia | 27 grudnia 2011 r.,

Rosyjski minister ds. energetyki, Siergiej Szmatko oznajmił, że Rosja obliczy koszty projektu budowy rurociągu „Burgas-Aleksandroupolis” i przedstawi je do spłaty stronie bułgarskiej, która oficjalnie zrezygnowała z udziału w projekcie.

– Będzie przeprowadzona ocena prawna (działań Bułgarii – przyp. red.). Zostanie wykonana inwentaryzacja kosztów, które zostały poniesione przez operatorów w tym zakresie. Zgodnie z obowiązującymi procedurami zostaną one przedstawione stronie bułgarskiej do spłacenia – ogłosił minister, cytowany przez Rosyjską Agencję Informacji Międzynarodowej RIA „Nowosti” i Bułgarską Agencję Telegraficzną (BTA).

Agencja przypomina, że na początku grudnia Bułgaria ogłosiła, iż zawiesza swój udział w projekcie trans-bałkańskiego rurociągu „Burgas-Aleksandroupolis”, uważając go za ekonomicznie nieopłacalny.

Pod koniec listopada zadłużenie Bułgarii w projekcie wynosiło 6,2 mln euro.

W poniedziałek minister ds. gospodarki i energetyki Trajczo Trajkow powiedział, że rezygnacja kraju z udziału w projekcie „Burgas-Aleksandroupolis” nie wpłynie negatywnie na trwające negocjacje w sprawie dostaw gazu z Rosji. Ogłosił również, że pertraktacje prowadzone ze stroną rosyjską odnośnie podpisania nowych kontraktów gazowych, mają w pełni charakter handlowy.

Tekst: dnevnik.bg, actualno.bg, zdjęcie: capital.bg, red. i tłum. Małgorzata Marczak

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE