Home / Bałkany / Serbia / Rosja potępia Chorwację za neonazizm
Vukovar

Rosja potępia Chorwację za neonazizm

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej z okazji 70. rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem opublikowało obszerny dokument zatytułowany „Neonazizm – zagrożenie dla praw człowieka, demokracji i rządów prawa”, w którym w ramach analizy krajów europejskich znalazła się również Chorwacja potępiona za nietolerancję wobec Serbów.

Rosjanie zarzucili Chorwatom, że na skutek propagowanego przez nich agresywnego antyserbskiego nacjonalizmu oraz dyskryminacji etnicznej i wyznaniowej liczba Serbów zamieszkujących Chorwację zmalała od 1991 roku o 65%. Z raportu wynika także, że w przeciągu minionych 19 lat około 30 tys. Serbów z Chorwacji przeszło na katolicyzm. Rosyjscy analitycy z Ministerstwa Spraw Zagranicznych uważają, że głównym powodem zmiany wyznania była chęć rodziców uchronienia własnych dzieci przed szykanowaniem w szkole. W dokumencie znajduje się również zapis o problemach administracyjnych z jakimi chorwaccy Serbowie muszą się borykać podczas prób podjęcia pracy oraz odzyskiwania prawa własności nieruchomości.

Chorwaci zostali potępieni przez Rosjan także za częste akty wandalizmu na tle ksenofobicznym, tj. pustoszenie prawosławnych cmentarzy, zrywanie tablic zapisanych cyrylicą, niszczenie tablic pamiątkowych poświęconych ofiarom założonego przez ustaszów obozu koncentracyjnego Jadovno na wyspie Pag oraz zbezczeszczenie XVI-wiecznego żydowskiego cmentarza w Splicie. W dokumencie za ogniska chorwackiego nacjonalizmu zostały uznane Slawonia, północna Dalmacja oraz zachodni Srem. Jak podkreślają Rosjanie, już poprzedni prezydent Chorwacji Ivo Josipović zwrócił uwagę na niepokojące trendy umacniania neofaszyzmu i neonazizmu w Chorwacji, przed którymi nie należy zamykać oczu.

W odpowiedzi na rosyjski raport przewodniczący chorwackiej Sejmowej Komisji ds. Praw Człowieka i Mniejszości Furio Radin orzekł, że pierwszy raz słyszy o 30 tys. Serbów zmuszonych do zmiany wyznania i że jest to informacja niepoparta żadnymi dowodami. Polityk zapewnił również, że Chorwacja nie propaguje neonazizmu, a jedyne incydenty do jakich na jej terenie dochodzi to „sporadyczne flirtowanie z ruchem ustaszów oraz nacjonalizm stadionowy”.

Niektóre z przykładów aktów rasizmu i dyskryminacji Serbów wymienionych w rosyjskim raporcie opisane zostały również w rozprawie „Przemoc i nietolerancja wobec Serbów w 2014 roku” wydanej przez dziennikarkę i członka Serbskiej Rady Narodowej (Srpsko Narodno Veće) Tamarę Opačić. Kobieta w swojej pracy wymieniła 82 przykłady odnotowanych w roku 2014 aktów przemocy na tle etnicznym oraz nietolerancji i mowy nienawiści wobec Serbów.

Pod lupą rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych znalazł się również chorwacki muzyk i piosenkarz Marko Perković Thompson. Rosyjscy analitycy uważają bowiem, że brak przepisów prawnych przeciwko rewizjonizmowi historycznemu oraz wypieranie się przez Chorwację poczynionych przez nią zbrodni wojennych daje chorwackim gwiazdom estrady przyzwolenie na propagowanie ruchu ustaszów. Przykładem tego, zgodnie z raportem, jest wcześniej wspomniany Marko Thompson, który w swoim utworze „Jasenovac i Gradiška Stara” gloryfikuje ustaszowskie zbrodnie.

Członek zarządu Chorwackiego Komitetu Helsińskiego Ivo Banac przyznał, że w Chorwacji, jak w każdym innym kraju, dochodzi do incydentów o charakterze neofaszystowskim, ale „kim są Rosjanie, aby nas potępiać i jaki mają w tym interes?” – zapytał. Polityk twierdzi również, że wprowadzenie przepisów prawnych regulujących rewizjonizm historyczny w znacznym stopniu ograniczyłoby wolność słowa.

W rosyjskim raporcie załączono także wraz z fotografiami spis graffiti przedstawiających symbole nazistowskie, faszystowskie i ustaszowskie znajdujących się niemal we wszystkich chorwackich miastach i nawołujących do fizycznej przemocy przeciwko Serbom. Mowa tu o takich napisach jak: „Zabij Serba”, „Serbie, wynoś się” czy „Zarzynaj Serbów”. Jak odnotowano, największa koncentracja obraźliwych rysunków znajduje się na ulicach Zagrzebia.

Źródła: kurir.rs, rts.rs, novosti.rs, index.hr, slobodnadalmacija.hr

About Dorota Grzegorek

Absolwentka filologii południowosłowiańskiej, geografii politycznej oraz turystyki i rekreacji. Miłośniczka turystyki górskiej, podróży z plecakiem oraz wypraw autostopowych. Interesuje się przede wszystkimi historią i szeroko pojętą kulturą krajów byłej Jugosławii, literaturą i językiem serbskim, podróżami po świecie oraz dziennikarstwem. Jej celem jest zwiedzenie wszystkich kontynentów oraz założenie własnego hostelu w Belgradzie.
KOMENTARZE