Home / Bałkany / Czarnogóra / Rosja szykuje sankcje dla Czarnogóry
Milo Đukanović - novosti.rs

Rosja szykuje sankcje dla Czarnogóry

Rosja zamierza wprowadzić sankcje przeciw Czarnogórze, ponieważ Podgorica wsparła stanowisko  UE i USA oraz sankcje gospodarcze wobec Rosji w związku z kryzysem na Ukrainie. Według informacji przekazywanych przez rosyjskie media, Rosja może zawiesić ruch bezwizowy z Czarnogórą oraz wycofać się z ułatwień we wzajemnym handlu.

Jak podaje rządowy dziennik „Rossijskaja gazieta” Rosjanie zostali potajemnie zmarginalizowani i usunięci ze wszystkich dziedzin życia w Czarnogórze. W tym kontekście przytaczana jest „konfiskata” majątku Kombinatu Aluminium w Podgoricy (KAP), który był w posiadaniu rosyjskiego biznesmena Olega Deripaski, jak i Željezara w Nikšiciu, która także należała do rosyjskiej spółki, ta jednak według rosyjskiego dziennika „została w trybie pilnym zmuszona do opuszczenia Czarnogóry, natomiast przedsiębiorstwo zostało sprzedane nabywcy z Wielkiej Brytanii”.

Jednakże jak zaznacza dziennik Pobjeda, do ambasady Czarnogóry w Moskwie nie dotarł żaden dokument, oraz nie przekazano komunikatu mówiącego o wprowadzeniu przez Federację Rosyjską sankcji dla Czarnogóry. Informacje o przygotowywanych sankcjach zostały zdobyte przez Pobjedę nieoficjalnymi kanałami z czarnogórskiej ambasady w Moskwie oraz z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskich.

Rosyjskie media w swojej litanii zarzutów wytykają także czarnogórskiej policji brak należytej staranności przy badaniu przypadków rabowania domów obywateli rosyjskich w Czarnogórze, jak i powstrzymanie się od interwencji w sytuacjach gróźb  kierowanych do rosyjskich biznesmenów. Prasa rosyjska podkreśla przy tym, że nastawienie większości czarnogórskiego społeczeństwa do Rosji jest pozytywne, ale mimo tego rząd pod wodzą Milo Đukanovicia kieruje kraj w stronę UE i USA. Rosyjski dziennik apeluje, że „Rosja powinna bronić interesów i majątku swoich obywateli na Bałkanach.”

Niektórzy czarnogórscy analitycy wyrażali niedawno obawy, że reakcja Rosji spowodowana stanowiskiem Czarnogóry w związku z kryzysem ukraińskim, opiera się na przemawianiu z pozycji siły i otwarcie podważa niezawisłość Czarnogóry. W ostatnim czasie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oceniło, że przy okazji wizyty w Stanach Zjednoczonych premier Milo Đukanović wygłaszał nieprzychylne wypowiedzi na temat Rosji. Tymczasem premier Czarnogóry zaledwie wyraził opinię, że w interesie Czarnogóry leży szybkie wstąpienie do NATO i UE.

Źródło: seebiz.eu

 

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE