Home / Bałkany / Rosjanie coraz częściej obecni w Czarnogórze i to nie tylko turystycznie!
www.srbijadanas.com
www.srbijadanas.com

Rosjanie coraz częściej obecni w Czarnogórze i to nie tylko turystycznie!

Jak podają czarnogórskie media coraz więcej obcokrajowców otrzymuje czarnogórskie obywatelstwo. Władze potwierdziły informacje o wnioskach ponad 26 tysięcy osób ubiegających o obywatelstwo w ciągu ostatnich siedmiu lat. Spośród tych osób 206 otrzymało tytuł honorowego obywatela. Coraz częściej obywatelami tego kraju zostają postaci kontrowersyjne, m.in. Thaksin Shinawatra, premier Tajlandii w latach 2001-2006, który został skazany za korupcję w swoim kraju, czy Mohammed Dahlan, polityk palestyński, oskarżony o wielomilionowe oszustwa i naruszenia praw człowieka.

Wielu Rosjan otrzymało czarnogórskie obywatelstwo honorowe. Jedną z nich jest prowadząca główne wydanie Wiadomości na Kanale 1 Publicznej Telewizji rosyjskiej, Jekaterina Andrejeva. Jak podaje portal slobodnaevropa.org Andrejeva otrzymała obywatelstwo już w 2011 roku. Dziennikarka jest prywatnie żoną czarnogórskiego biznesmana Dušana Perovicia. Obywatelstwo przyznano jej jednak nie ze względu na małżeństwo, co zastanawia w związku z jej nieznanymi zasługami dla państwa czarnogórskiego.

Obywatelstwo honorowe nadaje się osobom, które działają na rzecz danego kraju, mają na niego znaczący wpływ na płaszczyźnie naukowej, kulturalnej, sportowej, ekonomicznej, itp.

Miejscowa policja dodaje, że zanim ktoś otrzyma dane obywatelstwo, służby bezpieczeństwa dokładnie sprawdzają jego życiorys, to, czy nie figuruje w bazach Interpolu itp.

Coraz więcej Rosjan jest również właścicielami firm zarejestrowanych w Czarnogórze. Główny Urząd Statystyczny (Monstat) podaje, że obywatele Rosji są właścicielami około 32 proc. zagranicznych firm w całym kraju. Największe skupisko przedsiębiorstw o obcym kapitale znajduje się w Podgoricy, prawie 27 proc. – Znaczący odsetek firm, których założycielami nie są obywatele Czarnogóry znajduje się m.in. w Budwie – 23,91 proc., Barze – 15,46 proc., Herceg Novi – 11, 28 proc., Kotorze – 7, 42 proc., Tivcie – 5, 48 proc. – podaje Monstat. Jak widać są to miejscowości nadmorskie, podczas gdy w głębi kraju w miejscowościach takich jak Andrijevica czy Plužine nie ma firm o kapitale zagranicznym. Monstat podaje, że firmy będące własnością zagranicznych koncernów stanowią 12,8 proc. w kraju, a reszta to pojedyncze osoby fizyczne.

źródła: slobodnaevropa.org, balkans.aljazeera.net, vijesti.me

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE