Home / Bałkany / Kosowo / Rosjanie zbadają przypadki łamania praw człowieka w Kosowie
milonov-1

Rosjanie zbadają przypadki łamania praw człowieka w Kosowie

Rosyjskie Centrum Praw Człowieka stworzyło organizację pozarządową, która ma zająć się przypadkami łamania praw serbskiej społeczności w Kosowie. Siedziba ugrupowania będzie mieściła się w Belgradzie i Kosowskiej Mitrowicy.

Witalij Milonov, szef organizacji, stwierdził, że mimo iż w Serbii działa wiele amerykańskich i europejskich organizacji pozarządowych, przypadki łamania praw człowieka w Kosowie i Metochii im „umykają”.

– Uważamy, że powinniśmy zorganizować system monitorujący łamanie praw człowieka w Kosowie i Metochii i zrobimy wszystko, co w naszej mocy by opinia publiczna dowiedziała się o wszystkich przypadkach łamania praw autochtonicznej, prawosławnej ludności  w KiM. Razem z Rosyjską Cerkwią Prawosławną będziemy walczyć o to, by wyszło na jaw ludobójstwo, które ma tam miejsce. – powiedział. Jego zdaniem mamy do czynienia z podwójnymi standardami – od Serbów wymaga się respektowania europejskich standardów, jednak nie przestrzega się, by te same standardy były stosowane w stosunku do samych Serbów.

Siedziba tej organizacji powstanie w pierwszej kolejności w Belgradzie, jednak zapowiada się stworzenie kolejnej placówki w Kosowskiej Mitrowicy w jak najszybszym czasie. W każdej z nich zasiądzie co najmniej jeden specjalista do spraw przypadków łamania praw człowieka z Rosji, i jeden z Serbii. Będą mogli się do nich zgłaszać ci, którzy twierdzą, że zostali ofiarami łamania swoich praw.

Będzie to pierwsza organizacja założona przez Rosyjskie Centrum Praw Człowieka zagranicą.

Źródła: rts.rs, tanjug.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE