Home / Gospodarka / Rośnie bezrobocie w Turcji
Bezrobocie w Turcji - hurriyet.com.tr

Rośnie bezrobocie w Turcji

Stopa bezrobocia w Turcji wzrosła w listopadzie 2014 r. do 10,7 proc. i jest to najwyższy wynik od października 2010 r., wynika z danych opublikowanych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). W stosunku do października 2014 r. stopa wzrosła o 0,3 proc. W listopadzie 2014 r. zarejestrowanych jako osoby bezrobotne było 3,1 mln obywateli.

Analitycy twierdzą, że wzrost bezrobocia spowodowany był  głównie spadkiem popytu krajowego oraz wzrostem aktywności zawodowej. Tempo wzrostu tureckiej gospodarki spadało w pierwszych trzech kwartałach 2014 r. Bezrobocie w sektorze pozarolniczym wyniosło 12,7 proc. W okresie od października do listopada 2014 r. zarejestrowano 53 tys. osób bezrobotnych w wieku powyżej 15 r.ż.

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez TÜİK stopa bezrobocia wśród mężczyzn wyniosła 9,7 proc.,  a wśród kobiet 13 proc. Wskaźnik bezrobocia wśród osób młodych do 24 r.ż. wyniósł 19,9.

Największy wzrost zatrudnionych odnotowano w sektorze usług.

Źródło: hurriyet.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE