Home / Polska i Bałkany / Rośnie eksport kosowskich win

Rośnie eksport kosowskich win

Eksport kosowskiego wina wzrósł znacząco w ciągu ostatnich lat. W 2010 r. wyeksportowano ok. 2,4 mln litrów wina, natomiast w 2011 r. liczba ta wzrosła do blisko 4 mln. Przewiduje się, że trend wzrostowy utrzyma się także w tym roku – podkreślił rzecznik Ministerstwa Rolnictwa, Adil Behramaj.

Do takiego stanu w dużej mierze przyczyniło się wsparcie Ministerstwa Rolnictwa, dzięki któremu powierzchnia winnic wyniosła 3200 ha.

– Dzięki projektom zrealizowanym w 2011 r., które zostały wsparte przez Ministerstwo Rolnictwa, łączna powierzchnia winnic wzrosla o 112 ha, natomiast na 128 ha już istniejących winnic została przeprowadzona modernizacja infrastrukturalna – powiedział Behramaj.

Jak zapewnia rzecznik minsterstwa, w tym roku wsparcie sektora winiarskiego jest jeszcze większe. Oprócz inwestycji w modernizację winnic oraz wsparcia w zakładaniu nowych winnic, zostanie spełniona obietnica ministra rolnictwa, Bleranda Stavileciego, który zapowiedział w czerwcu br., że wszystkim producentom wina w Kosowie zostanie zwrócony podatek akcyzowy. Zwrot za pierwsze półrocze nastąpi w ciągu najbliższym miesięcy, natomiast za drugie – pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

Największym wyzwaniem sektora winiarskiego pozostaje teraz wzrost jakości produkowanego wina, podkreślił Behramaj.

 

Źródła: orainfo.com, ekonomia-ks.com

About Maria Reptowska

KOMENTARZE