Home / Polska i Bałkany / Rośnie inflacja w Turcji

Rośnie inflacja w Turcji

Prognozy dotyczące inflacji w Turcji wskazują, że pod koniec 2012 r. może ona wynieść nawet 7,4%, poinformował Turecki Bank Centralny. Celem na ten rok było 5%, jednak już wcześniej przewidywano wzrost do 6,2%.

Ostatnie podwyżki podatków rządowych wraz z rosnącymi cenami to główne czynniki wzrostu inflacji do tego poziomu, poinformował w środę na posiedzeniu komisji polityki pieniężnej w Ankarze szef Tureckiego Banku Centralnego Erdem Başçı. Podwyżki cen będą miały również duży wpływ na inflację w październiku, dodał.

Na początku tego miesiąca rząd zwiększył ceny gazu o 9,8%, a ceny energii elektrycznej o 9,7% dla użytkowników prywatnych, o 7,9% dla użytkowników handlowych i o 4% dla użytkowników przemysłowych. Wzrosły również ceny paliw, samochodów i napojów alkoholowych w związku z podniesieniem podatków konsumpcyjnych na w/w dobra.

Jest to kolejny raz w tym roku, kiedy Turecki Bank Centralny rewiduje prognozy dotyczące inflacji. W lipcu br., Turecki Bank Centralny obniżył prognozę końcoworoczną z 6,5% do 6,2%. Na ostatnim spotkaniu z reporterami Erdem Başçı utrzymywał, że (z wyłączeniem energii, nieprzetworzonej żywności, napojów alkoholowych, tytoniu i złota – jednych z głównych czynników wysokiej inflacji) nadal spada.

Źródło: cnnturk.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE