Home / Gospodarka / Rośnie liczba zagranicznych firm w Turcji
Biurowce w Stambule - todayszaman.com

Rośnie liczba zagranicznych firm w Turcji

Liczba firm z kapitałem międzynarodowym w Turcji w ciągu ostatniej dekady wzrosła ośmiokrotnie.

Tureckie Ministerstwo Gospodarki przedstawiło dane, z których wynika, że liczba zagranicznych firm wzrosła z 4303 w 2003 r. do 36950 w 2013 r.  Z ogólnej liczby przedsiębiorstw z zagranicznym kapitałem aż 5651 to firmy z Niemiec, 2635 z Wielkiej Brytanii, a 2286 z Holandii.

Ponad połowa z zagranicznych spółek działa na terenie Stambułu, z czego aż 8383 na rynku hurtowym i detalicznym, 3495 w obrocie nieruchomościami, a 3163 to zakłady produkcyjne, poinformował minister gospodarki.

Turecka agencja państwowa, która zajmuje się promocją inwestycji zagranicznych przewiduje, że w 2014 r. państwo nadal będzie przyciągać bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ), w szczególności w dziedzinie energii, bankowości i ubezpieczeń, finansów oraz przemysłu motoryzacyjnego.

Turcja zaczęła skupiać się na zwróceniu uwagi inwestorów zagranicznych z innych krajów niż dotychczas. Podjęła środki w celu zmiany systemu podatkowego, by stworzyć w Turcji bardziej atrakcyjne warunki zarządzania funduszami inwestycyjnymi. Rząd chce zainteresować również inwestorów wschodnimi i południowo-wschodnimi regionami kraju.

Źródło: aa.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE