Home / Bałkany / Chorwacja / Rozbieżne dane o serbsko-chorwackiej wymianie handlowej

Rozbieżne dane o serbsko-chorwackiej wymianie handlowej

W 2011 r. serbska gospodarka, po raz pierwszy w historii wymiany handlowej z Chorwacją, zanotowała nadwyżkę w wysokości 13,3 mln USD (co znaczy, że wyeksportowała więcej niż zaimportowała) przy całkowitej wymianie handlowej wynoszącej 847,2 mln USD – wynika z danych Serbskiej Izby Gospodarczej. Eksport z Serbii na rynek chorwacki osiągnął wartość 430 mln USD i był o ponad 59% wyższy od wyniku odnotowanego w analogicznym okresie w 2010 r. Dla porównania, zaledwie rok wcześniej deficyt Serbii wynosił 83 mln USD przy całkowitej wymianie handlowej w wysokości  707 mln USD.
Wyliczenia te nie zgadzają się z ustaleniami Państwowego Urzędu Statystycznego Chorwacji [DZS], zgodnie z którymi wartość chorwackiego eksportu do Serbii wyniosła w pierwszych 11 miesiącach 2011 r. 306 mln EUR, a import – 233 mln EUR, co oznacza nadwyżkę handlową po stronie Chorwacji w wysokości 73 mln EUR. Nieco inaczej przedstawiają się dane serbskiego Państwowego Urzędu Statystycznego, zgodnie z którymi w tym samym okresie w 2011 r. deficyt Serbii wyniósł 6,9 mln EUR.
Nie ulega za to wątpliwości, że w całej historii kontaktów handlowych między tymi krajami wymiana osiągnęła najwyższy poziom (821 mln EUR) w 2008 r., przy serbskim deficycie równym 239 mln EUR. Natomiast największy deficyt w wymianie handlowej z Chorwacją – w wysokości 192,6 mln USD – zanotowała Serbia w 2004 r.

Wśród największych serbskich eksporterów na rynek chorwacki w 2011 r., obok producenta stali U.S. Steel ze Smedereva i walcowni miedzi Sevojno, znalazło się również przedsiębiorstwo produkujące olej spożywczy Dijamant, którego właścicielem jest chorwacki koncern Agrokor. To tylko jedna spośród ponad 200 firm z kapitałem chorwackim, które działają obecnie w Serbii. Należą do nich również Grupa Atlantic – właściciel m.in. fabryki słodyczy Štark, a także przedsiębiorstwa Lura, Našicecement i Vindija. Łącznie chorwacki kapitał zainwestowany w Serbii od 2000 r. szacuje się na przeszło 500 mln EUR.
Do najczęściej eksportowanych do Serbii wytworów chorwackich w 2011 r. należały produkty  z kolorowego szkła, nawozy sztuczne, lekkie oleje z ropy naftowej, rzepak, polietylen oraz papierosy.  Strona serbska jako najbardziej atrakcyjne dla chorwackich importerów wymienia krajowe owoce, produkty mięsne, napoje alkoholowe, materiały budowlane, metale, produkty farmaceutyczne i motoryzacyjne.

Tekst: vecernji.hr, tportal.hr, b92.net, novimagazin.rs, market-srbija.com, tłum. i red. Magdalena Pazdańska

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE