Home / Bałkany / BiH / Rozpad BiH na porządku dziennym obrad

Rozpad BiH na porządku dziennym obrad

Spotkanie politycznych liderów BiH w pobliżu włoskiego jeziora Como, zorganizowane przez Fundację Konrada Adenauera, wielu widziało jako nową szansę na porozumienie w kwestii organizacji władzy i wyjście kraju z politycznego kryzysu. Na spotkanie przybyli również wysocy urzędnicy UE, co jednak nie wpłynęło na zachowanie i poglądy polityków BiH. Zlatko Lagumdžija i Dragan Čović, jak donoszą media, znajdowali się w samym centrum werbalnego konfliktu, a Milorad Dodik otwarcie domagał się pokojowego podzialu państwa.

Zdaniem niemieckich mediów sympozjum w Cadenabbii zakończyło się w sposób nieoczekiwany i nieplanowany: napięcie wzrosło, a przepaść między bh. liderami się powiększyła.
– W grę wchodzi egzystencja BiH jako państwa. Spotkanie zorganizowała fundacja Konrada Adenauera, która od lat próbuje przyspieszyć proces konstytucyjnych reform. Aktualna Konstytucja, która się opiera na porozumieniu z Dayton, nie jest dobrą podstawą w procesie integracji. Umożliwia bowiem wszystkim partiom blokowanie reform, których wymaga Unia. Nawet Sąd w Strasburgu orzekł, że Konstytucja łamie prawa człowieka, podaje niemiecka „Die Tageszeitung”.

Milorad Dodik, zamiast skoncentrować się na konkretnych zagadnieniach, próbował przekonać partnerów rozmów, jak bardzo potrzebne jest znalezienie konstytucyjnych mechanizmów, które umożliwiłyby rozwiązanie BiH. Ponowił także wniosek o zniesienie Kancelarii Wysokiego Przedstawiciela (OHR).
– Dodik tym wnioskiem próbuje osiągnąć wyznaczony cel, czyli zniesienie instytucji państwowych. To by oznaczało ostateczny podział państwa na trzy podmioty, a serbskim i chorwackim nacjonalistom otworzyłoby możliwość przyłączenia tych obszarów do swoich krajów. Międzynarodowi eksperci z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) ostrzegają, że w BiH obserwujemy rosnące wciąż napięcie. Eksperci zalecają wzmocnienie wspólnych instytucji państwowych, pisze „Die Tageszeitung”.

Tekst: 6yka.com, tłum. i red.: Alicja Samolewicz

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE