Home / Nauka / Serbia: Rozpoczął się 7. Festiwal Nauki
Festiwal Nauki-b92.net

Serbia: Rozpoczął się 7. Festiwal Nauki

W czwartek 5 grudnia, w byłym domu towarowym „Kluz” w Belgradzie odbyło się uroczyste otwarcie siódmego Festiwalu Nauki (Festival nauke). Tegoroczna edycja zaplanowana została na 4 dni, a swoim zasięgiem obejmować będzie aż cztery lokalizacje: „Kluz”, Galerię Narodowego Banku Serbii, Studenckie Centrum Kultury (Studentski Kulturni Centar, SKC) i  były „Eurosalon”. W tym roku szczególną uwagę poświęcono „superbohaterom”, czyli młodym naukowcom dążącym do osiągnięcia, jak najlepszych rezultatów, mimo trudnych warunków, z jakimi na co dzień przychodzi im się borykać. Wydarzenie z roku na rok zdobywa coraz szerszą publikę. Na miłośników nauki czekać będą eksperymenty, warsztaty i debaty, które poprowadzą specjaliści z Serbii, jak również z innych krajów europejskich, między innymi Szwecji, Estonii, Holandii, Francji i Chorwacji.

Wśród atrakcji zlokalizowanych w „Kluzie” znalazło się wiele wystaw interaktywnych. Będzie można postrzelać z karabinu maszynowego za pomocą dżojstika, zmierzyć temperaturę ciała termalną kamerą, zbadać co kryje kropla wody lub, przy pomocy matematyki, dowiedzieć się czy jest się podobnym do Tesli, Marii Skłodowskiej – Curie czy znanego aktora. Wirtualne studio przeniesie publiczność w Himalaje, czy na dno oceanu, a specjaliści postarają się odpowiedzieć na wszystkie pytania nurtujące żądnych wiedzy widzów.

Wśród różnorodnej oferty SKC można znaleźć programy dotyczące eksplozji gazu, eksperymentów z wiatrem czy uroków podwodnego świata. W galerii Narodowego Banku zobaczyć będzie można ekspozycję wielościanów, maszyn i wynalazków stworzonych według szkiców Leonarda da Vinci oraz wystawę poświęconą wielkiemu serbskiemu naukowcowi Milutinowi Milankoviciowi. Podczas Festiwalu nie zabraknie też miejsca na dyskusję o genetycznej modyfikacji organizmów, zdrowym odżywianiu czy robotyce. W byłym „Eurosalonie” do nauki poprzez zabawę zachęcani będą najmłodsi goście. Maluchom zaprezentowane zostaną  repliki dinozaurów, przybliżone zostanie życie myszy i szczurów, a zagadki Układu Słonecznego zostaną częściowo rozwikłane.

Generalnym sponsorem Festiwalu jest kompania Naftna Industrija Srbije (NIS).  Zakup jednodniowego biletu (3,5 euro) umożliwia także wstęp do centrum naukowego w Muzeum Nauki i Techniki. Festiwal odbywa się już po raz siódmy. W tegorocznej edycji swój udział  zadeklarowało ponad 550 naukowców z 52 instytucji, a zaproponowany program jest niezwykle różnorodny i bogaty.

Źródło: b92.net

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE