Home / Kultura / Festiwale / Kosowo: Rozpoczął się festiwal „Komedia Fest”

Kosowo: Rozpoczął się festiwal „Komedia Fest”

W poniedziałek w Gjakovie rozpoczął się festiwal „Komedia Fest”, który będzie trwał do 27 września. Już pierwszego dnia wydarzenie zgromadziło dużą liczbę wielbicieli teatru, muzyki i malarstwa.

Otwierający festiwal spektakl „Nata e dymbëdhjetë” (Wieczór Trzech Króli), w reżyserii Ilira Bokshita i w interpretacji trupy Kosowskiego Teatru Narodowego, obejrzało ponad tysiąc widzów. Zainteresowaniem cieszyła się także wystawa stworzona przez artystów z Kosowskiego Związku Malarzy, jak również, trwający do północy, uroczysty koncert.

Z wyjątkiem spektakli i wystaw, wszystkie pozostałe festiwalowe atrakcje odbywają się w Starej Czarsziji (Çarshi e Vjetër), w ten sposób organizatorzy chcą ożywić to miejsce.

– Gjakova dużo cierpiała, dużo straciła, wylała wiele łez i nadal płacze, ale pomimo tego, umie także się cieszyć, bo nigdy nie utraciła nadziei – powiedziała podczas ceremonii otwarcia dyrektorka artystyczna festiwalu, Elida Shasivari.

Na otwarciu festiwalu był obecny również sekretarz Ministerstwa Kultury, Veton Firzi oraz przewodniczący gminy Gjakova, Agim Koci. Zdaniem Firziego, Gjakova w pełni zasłużyła na to, by być gospodarzem festiwalu. Koci natomiast wyraził przekonanie, że goście i uczestnicy spędzą festiwalowy tydzień w doskonałej atmosferze.

Organizatorzy, korzystając ze sposobności, wyrazili swoją wdzięczność aktorom: Sulejmanowi Lokajowi, Hymenowi Binaku oraz zmarłemu Hajrullahowi Zherce, za ich ogromny wpływ na rozwój sztuki komediowej w Kosowie.

 

Źródło: zeri.info

About Maria Reptowska

KOMENTARZE