Home / Bałkany / BiH / Rozpoczął się próbny spis ludności w BiH

Rozpoczął się próbny spis ludności w BiH

W poniedziałek 15 października rozpoczął się próbny spis ludności Bośni i Hercegowiny, który będzie trwał do 29 października. Ostatni raz informacje na temat liczby ludności zbierano w 1991 roku, kiedy BiH należała do Jugosławii.

Próbny spis ludności ma pokazać, czy BiH jest gotowa do przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w kwietniu 2013 roku. Rachmistrzowie przepytają ok. 15 000 osób w 60 obwodach spisowych, gdzie jeden obwód obejmuje ok. 100 gospodarstw domowych. W FBiH próbny spis ludności będzie przeprowadzony w 19 gminach (33 obwody spisowe) oraz w 6 obwodach spisowych w Dystrykcie Brczko. W przypadku RS spis obejmie 15 gmin (21 obwodów spisowych).

Przeprowadzenie profesjonalnie zrealizowanego spisu powszechnego otwiera BiH drogę starania się o członkostwo w Unii Europejskiej, ponieważ zaktualizowane dane stanowią główny element, na podstawie którego przyznaje się fundusze i układa programy pomocowe dla przyszłych kandydatów.

Ustawa spisowa, która była przedmiotem długo trwającego sporu pomiędzy trzema grupami etnicznymi, została ostatecznie zaakceptowana w lutym br. Muzułmanie obawiali się, że rezultaty spisu powszechnego, a w szczególności pytania o narodowość, język oraz wyznanie mogą odsłonić skutki czystek etnicznych na niektórych terenach, do których muzułmańscy uchodźcy już nigdy nie powrócili. Obecnie, w niektórych z tych gmin, wyniki spisu z 1991 roku wciąż stanowią podstawę do podziału usług publicznych pomiędzy te trzy grupy, natomiast spis mógłby osłabić pozycję Muzułmanów w tym zakresie.

Według spisu z 1991 roku, BiH zamieszkiwało 4,4 mln ludzi, w tym 43,7% Boszniaków, 31,4% Serbów Bośniackich oraz 17,3% Chorwatów. Według szacunkowych danych ONZ z 2010 roku, BiH zamieszkuje ok. 3,8 mln ludzi.

Wojna domowa z 1992-1995 roku przyniosła znaczne zmiany demograficzne. Konflikt zmusił prawie 2,2 mln ludzi do opuszczenia swych domów, przeprowadzając się tym samym do tych regionów w państwie, które były kontrolowane przez ich własne grupy etniczne.

 

Źródło: seebiz.eu, aljazeera.com

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE