Home / Bałkany / Bułgaria / Rozpoczęły się prace nad budową gazociągu Bułgaria – Turcja
gaz

Rozpoczęły się prace nad budową gazociągu Bułgaria – Turcja

- Zakończyły się prace przygotowawcze bułgarskich i tureckich grup roboczych związane z nadchodzącą budową gazociągu łączącego Bułgarię i Turcję – ogłosiło Ministerstwo Gospodarki i Energetyki.

Po stronie bułgarskiej w grupie roboczej znajdują się eksperci z Ministerstwa Gospodarki i Energetyki oraz spółek gazowych Bułgargaz i Bułgartransgaz. Prace nad budową gazociągu przyśpieszyło spotkanie bułgarskiego Ministra Gospodarki i Energetyki, Dragomira Stojnewa z tureckim Ministrem Energetyki i Zasobów Naturalnych, Tanerem Yildizem, które odbyło się 24 stycznia br. w Sofii.

Eksperci z obu grup roboczych sporządzili memorandum dotyczące technicznych i ekonomicznych parametrów przyszłej współpracy. Grupy robocze uzgodniły, że każda ze stron zbuduje na terenie swojego kraju przyłącze gazu.

Kluczowym krokiem w tym kierunku jest przygotowanie studium wykonalności, w ramach którego zostaną określone wszystkie parametry techniczne projektu, aspekty finansowe, rozpatrzone zostaną możliwości skorzystania z europejskich środków dofinansowania. Studium wykonalności będzie uwzględniać zarówno handlowe, jak i rynkowe kwestie planowanego gazociągu.

Realizacja projektu jest bezpośrednio związana z wypełnieniem warunków koniecznych do utworzenia konkurencyjnego i zintegrowanego rynku gazu.

Źródło: business.actualno.com

About Angelika Czarnopyś

KOMENTARZE