Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Rozpoczęły się prace nad ogrodzeniem na granicy serbsko-węgierskiej
Źródło: gds.it
Źródło: gds.it

Rozpoczęły się prace nad ogrodzeniem na granicy serbsko-węgierskiej

W połowie lipca rozpoczęły się prace nad budową płotu granicznego wzdłuż granicy serbsko-węgierskiej. Władze Węgier wyjawiły, że zostały zmuszone do postawienia ogrodzenia w celu powstrzymania fali nielegalnej imigracji przez tzw. zieloną granicę. Tylko w zeszłym roku na teren Węgier przedostało się bezprawnie niemal 80 tys. imigrantów, głównie z terenów objętych wojną, czyli Syrii, Iraku i Afganistanu.

Węgierski minister ds. wewnętrznych ogłosił, że płot zostanie wzniesiony w ośmiu z dziesięciu obszarów „najbardziej narażonych na nielegalne przekraczanie granicy”, a prace nad nim mają potrwać od 1 sierpnia do końca listopada.

Stawianie pierwszych próbnych 150 metrów ogrodzenia rozpoczęło się niedaleko miejscowości Morahalom. Zadanie zostało przydzielone węgierskiemu wojsku, które zaczęło od wykopu głębokiego na 10 metrów rowu na podstawę konstrukcji. Stalowy płot zgodnie z planami ma mieć 175 km długości i 3 metry wysokości, a u postawy i na szczycie ma być dodatkowo wzmocniony drutem kolczastym. Próbny odcinek ogrodzenia zostanie ukończony jutro, a od soboty rozpocznie się testowanie jego wytrzymałości i użyteczności.

László Nagy, dyrektor formy BV Holding odpowiedzialnej za przygotowanie i dostawę materiałów niezbędnych do postawienia płotu, twierdzi, że konstrukcja spełni swój cel, ponieważ ten typ ogrodzeń wykorzystywany jest m.in. przez NATO oraz w więzieniach.

Władze państwa przeznaczyły na tę inwestycję 6.6 miliarda forintów, czyli 21.5 miliona euro.

Źródła: rts.rs, rts.rs, blic.rs, srbijadanas.com

About Dorota Grzegorek

Absolwentka filologii południowosłowiańskiej, geografii politycznej oraz turystyki i rekreacji. Miłośniczka turystyki górskiej, podróży z plecakiem oraz wypraw autostopowych. Interesuje się przede wszystkimi historią i szeroko pojętą kulturą krajów byłej Jugosławii, literaturą i językiem serbskim, podróżami po świecie oraz dziennikarstwem. Jej celem jest zwiedzenie wszystkich kontynentów oraz założenie własnego hostelu w Belgradzie.
KOMENTARZE