Home / Polityka / Polityka regionalna / Rozpoczęto wykopaliska masowych grobów w okolicach Raszki
rudnica-iskopavanje-zorankosanovic-aj

Rozpoczęto wykopaliska masowych grobów w okolicach Raszki

We wsi Rudnica, niedaleko Raszki, rozpoczęto wczoraj wykopaliska mające na celu odkrycie grobów Albańczyków, którzy zginęli w czasie wojny w Kosowie w latach 1998 – 1999.

Na terenie wykopalisk stacjonują fachowcy począwszy od archeologów, antropologów poprzez policję śledczą, patologów, Czerwony Krzyż, EULEX, przedstawicieli władz Prisztiny po członków Międzynarodowej Organizacji ds. Osób Zaginionych.

Veljko Odalović, szef belgradzkiej delegacji grupy ds. osób zaginionych podał do wiadomości, że miejsce jest przygotowane do wykopalisk pod względem technicznym oraz, że prace powinny trwać około 60 dni, wliczając soboty i niedziele, które będą dniami roboczymi. Dodał, że cała działalność pozostanie przejrzysta i jawna, dostępna dla dziennikarzy oraz rodzin kosowskich Albańczyków, które straciły bliskich. Ekshumacje odbędą się na miejscu, jednak analizy będą przeprowadzane przez laboratoria ICMP (Międzynarodowej Organizacji ds. Osób Zaginionych) lub laboratoria w Tuzli (BiH). Szczątki ofiar będą wydawane rodzinom lub Czerwonemu Krzyżowi oraz EULEX’owi.

W grudniu 2013 roku Serbska Prokuratura ds. Zbrodni Wojennych i rządowa komisja ds. osób zaginionych rozpoczęły ponowne prace we wsi Rudnica, po tym jak uprzednio znaleziono tam ciała dwóch Albańczyków. Teraz przypuszcza się, że w masowym grobie znajdują się szczątki około 250 osób.

Źródła: tanjug.rs, slobodnaevropa.org

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE