Home / Kultura / Festiwale / Rozpoczyna się VIII Podlaska Oktawa Kultur
POK3

Rozpoczyna się VIII Podlaska Oktawa Kultur

Paradą zespołów spod katedry o godz. 17:30 rozpocznie się dziś w Białymstoku VIII Podlaska Oktawa Kultur. Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru wpisał się już na stałe w kalendarz wakacyjnych imprez w mieście. Od 21 do 26 lipca na placu przy ratuszu w Białymstoku oraz w 19 miejscowościach woj. podlaskiego w 26 blokach koncertowych zaprezentuje się  25 zespołów z kilkunastu krajów świata. W tym roku wśród zakwalifikowanych zespołów będziemy mogli zobaczyć występy dwóch reprezentantów Bałkanów.

chudesiya

CHUDESIYA (Pazardżik, BUŁGARIA)
lider, choreograf: Tanya Dimitrova
nauczyciel tańca: Dimitar Dimitrov

Grupa Chudesiya działa od 2005 roku przy Centrum Młodzieżowym w bułgarskim mieście Pazardżik. Na jej repertuar składają się opracowania taneczne ze wszystkich etnograficznych regionów Bułgarii, stworzone przez najsłynniejszych krajowych choreografów. Zespół z powodzeniem występuje na festiwalach w kraju i za granicą, zdobywał nagrody m.in. w Rumunii, Turcji i Albanii.

makedonija

MAKEDONIJA (Skopje, MACEDONIA)
kierownik artystyczny: Vladimir Janevski
kierownik muzyczny: Timko Chichakovski

Grupa Makedonija to zespół tradycyjnego tańca i muzyki, który powstał trzy lata temu w Skopje. Składa się z 40 osób i prezentuje folklor w formie niestylizowanej ze wszystkich regionów Macedonii. W instrumentarium zespołu znajdują się m.in. dudy, kaval, tambura, oud czy kemane. Makedonija koncertowała m.in. w Japonii, Niemczech i Izraelu.

Szczegółowy program VIII Podlaskiej Oktawy Kultur znajduje się tutaj.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Portal balkanistyka.org jest patronem medialnym wydarzenia.

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE