Home / Gospodarka / Inwestycje / Rozwój przemysłu motoryzacyjnego w Turcji dzięki zagranicznym przejęciom

Rozwój przemysłu motoryzacyjnego w Turcji dzięki zagranicznym przejęciom

Przemysł motoryzacyjny w Turcji - nationalturk.com

Przejęcia tureckich firm, produkujących części samochodowe, przez zagraniczne spółki w ciągu ostatnich 5 lat znacznie zyskały na sile, a ich wartość wyniosła łącznie 2 mld USD.

Firmy w Turcji, które produkują podzespoły dla największych zagranicznych producentów samochodów, wykazały znaczny wzrost inwestycji i akwizycji, zwłaszcza w okresie światowego kryzysu gospodarczego, osiągając jedną trzecią udziału w całym eksporcie motoryzacyjnym. W tym okresie powstało 50 fabryk w 25 krajach na 5 kontynentach, m.in. w USA, Rosji, Brazylii, Indiach i Meksyku. Liczba inwestycji może być znacznie większa, gdyż nie wszystkie zostały zgłoszone, informuje Stowarzyszenie Producentów Części i Akcesoriów Samochodowych (TAYSAD).

Na zagraniczne inwestycje spółek w sektorze motoryzacyjnym składają się zarówno bezpośrednie inwestycje w nowe zakłady, jak również wartościowe przejęcia. W ciągu ostatnich lat obserwuje się szczyt tego typu inwestycji w branży motoryzacyjnej w Turcji. Tureckie firmy chętniej inwestują w krajach rozwijających się. Pomimo że eksport w 2012 r. odnotował spadek o 5,5% w porównaniu do 2011 r. w związku z kryzysem w strefie euro, sektor motoryzacyjny wciąż zajmuje dominującą pozycję na liście eksportu.

Źródło: hurriyet.com.tr, trtturk.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE