Home / Bałkany / BiH / RS: Budowa gałęzi Gazociągu Południowego
httpwww.b92.netnewspics20121207187073409850c1fcfb15ecb529053588_v4big.jpg

RS: Budowa gałęzi Gazociągu Południowego

24 kwietnia br. Minister Przemysłu, Energetyki i Górnictwa RS, Željko Kovačević, ogłosił szybkie rozpoczęcie budowy gałęzi Południowego Gazociągu (South Steam) na terenie RS. Po spotkaniu z dyrektorem generalnym Srbijagas, Dušanem Bajatoviciem, zapewnił, że w najbliższym czasie współpraca z tą spółką będzie kontynuowana na poziomie operacyjnym oraz zaangażowani w nią zostaną eksperci, inżynierowie, technicy i prawnicy, co umożliwi rozpoczęcie budowy części Gazociągu Południowego, która będzie przebiegać przez RS.

Kovačević uważa, że dzięki budowie tej gałęzi gazociągu, RS będzie miała zapewnioną długoterminową stabilność energetyczną, co może przyciągnąć zagranicznych inwestorów i korzystnie wpłynąć na rozwój gospodarczy. Podkreślił także, że inwestycja została ogłoszona projektem o narodowym znaczeniu.

Oprócz Kovačevicia i Bajatovicia w rozmowach dot. budowy gałęzi Gazociągu Południowego na terenie RS uczestniczył także p.o. dyrektora spółki Gas-Res z Banja Luki, Slobodan Puhalec. Przewiduje się, że pojemność przesyłowa części Gazociągu Południowego, która znajdzie się na terytorium RS będzie wynosiła 2mld m³ gazu.

Źródło: biznis.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE