Home / Bałkany / BiH / RS dąży do dezintegracji BiH!

RS dąży do dezintegracji BiH!

Wczorajsze oświadczenie prezydenta RS, Milorada Dodika, przedstawione podczas debaty z Čedomirem Jovanoviciem, liderem Partii Liberalno-Demokratycznej, spotkało się z gwałtowną reakcją –  w regionie zawrzało. Stwierdzenie, iż dziewięć lub dziesięć państw przyznałoby Bośni i Hercegowinie mniejszy entitet, gdyby obecnie ogłosiła niepodległość, wywołało burzę. Dodik kilkukrotnie powtórzył, że BiH czeka nieuchronny rozpad.

Według Vesny Pešić, przedstawicielki Zgromadzenia Narodowego,  Dodik stara się o odłączenie RS. Formalnie nie jest to obecnie możliwe, jako że RS ma taki sam status jak Kosowo. Pešić zauważyła, że władze RS już teraz zachowują się, jakby było to w pełni niepodległe państwo.

Z kolei Ivo Banac, wybitny chorwacki historyk i profesor na Uniwersytecie w Yale, podkreślił, iż konieczne jest zwrócenie uwagi na to, „z którymi państwami Dodik wzmocnił współpracę”, nawiązując do kontaktów z najwyższymi izraelskimi urzędnikami.

– Niektóre z krajów wspierających RS są bardzo wpływowe. Wśród nich są też takie, które uznały niezależność tak dziwnych tworów, jak Osetia Południowa. Dodik nie chce przyznać, że podłoże RS stanowiło ludobójstwo, więc jest zmuszony do znalezienia sobie partnerów – oznajmił profesor Banac.

Zdaniem Banaca, ważne jest, w jaki sposób Serbia będzie się odnosić do czegoś, co stanowi „przeszkodę” dla jej demokratycznych dążeń.
– Nie możecie wejść do Europy, jeśli traktujecie wydarzenia w Srebrenicy jak przypadkowe i mało znaczące zajście! To jest istota polityki, której Serbia się nie wyrzekła. Gdyby to zrobiła, Dodik nie postępowałby w sposób, w jaki obecnie postępuje – powiedział profesor.

Tekst: dnevniavaz.ba, tłum. i red. Zuzanna Głowacka

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE