Home / Bałkany / BiH / RS: Jahorina, Andrićgrad, Trebinje i Banja Luka przyciągnęły najwięcej turystów
trebinje-imageshack.us

RS: Jahorina, Andrićgrad, Trebinje i Banja Luka przyciągnęły najwięcej turystów

W minionym roku turyści na terenie RS najchętniej odwiedzali Jahorinę, Andrićgrad, Trebinje i Banja Lukę. Wg Minister Handlu i Turystyki RS, Maidy Ibrišagić-Hrstić, kontynuacja budowy Andrićgradu to najważniejszy projekt turystyczny roku 2013. Ibrišagić-Hrstić w wywiadzie dla agencji Srna podkreśliła, że podczas pierwszych 10 miesięcy zeszłego roku zanotowano 215 848 przyjazdów gości i 571 051 noclegów. Liczba przyjazdów wzrosła o 6% w porównaniu do takiego samego okresu w roku poprzednim. Ponadto o 4% zwiększyła się liczba noclegów.

Minister zapowiedziała, że podstawą rozwoju turystyki w bieżącym roku będzie przygotowywanie konkretnych produktów turystycznych przeznaczonych dla określonych grup, co ma na celu zwiększenie liczby turystów we wszystkich gminach RS, a tym samym zwiększenie przychodów w branży turystycznej i gastronomicznej. Zostaną podjęte działania mające na celu zmniejszenie szarej strefy w turystyce i gastronomii, a także większą promocję oferty turystycznej w kraju i za granicą. Wg Ibrišagić-Hrstić osiągnięcie tego celu będzie możliwe poprzez współpracę z Wspólnotą Turystyczną RS i przedstawianie oferty turystycznej touroperatorom w kraju i za granicą.

Najwięcej turystów odwiedzających RS pochodzi z krajów regionu – z roku na rok jest ich coraz więcej. RS przyciąga wielu zagranicznych miłośników aktywnego wypoczynku i kontaktu z przyroda oraz łowiectwa i rybołówstwa – szczególnie zainteresowani tą formą spędzania wolnego czasu są goście z Austrii, Włoch i krajów Skandynawii. Republika Serbska swoją ofertę zaprezentowała już na wielu targach turystycznych (m. in. w Wiedniu, Pradze, Tel Awiwie, Utrechcie i Stambule). Zagraniczni turyści są zainteresowani także uzdrowiskami, turystyką górską, zimową ofertą turystyczną oraz innymi atrakcjami, jak np. Andrićgrad czy hercegowińskie winnice.

Źródło: klix.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE