Home / Gospodarka / Energetyka / RS: Podłączenie do Gazociągu Południowego celem strategicznym

RS: Podłączenie do Gazociągu Południowego celem strategicznym

Rząd Republiki Serbskiej przyjął informację o realizacji projektu gazowego – podłączeniu RS do Gazociągu Południowego i podpisaniu memorandum zrozumienia między RS a rosyjskim Gazpromem.
Željko Kovačević, minister przemysłu, energetyki i górnictwa, podczas konferencji prasowej, która odbyła się tuż po posiedzeniu Rządu RS, oznajmił, iż realizacja tego projektu jest strategicznym celem o wymiarze międzynarodowym. Wyraził również pełne poparcie dla prezydenta Milorada Dodika, który  zawrze memorandum. Sam projekt zakłada budowę głównego gazociągu i sieci rozdzielczych, dystrybucję gazu do wszystkich miast i gmin w RS, a także przejście ciepłowni na gaz.
Podczas spotkania Rząd RS przyjął również informację o realizacji wcześniejszych projektów w związku z anulowaniem 23 koncesji na budowę małych elektrowni wodnych w RS. Kovačević powiedział, że przywrócenie jednorazowych opłat koncesyjnych to koszt 177 tys. KM (ok. 390 tys. PLN). Uprzednio Rząd rozwiązał umowy z pięcioma koncesjonariuszami.

Źródło: indikator.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE