Home / Gospodarka / Energetyka / RS: Potencjalne złoża ropy naftowej w Posawinie i Semberiji

RS: Potencjalne złoża ropy naftowej w Posawinie i Semberiji

infrastruktura.evropaelire.org

Minister Przemysłu, Energetyki i Górnictwa RS, Željko Kovačević, ogłosił, że na podstawie dotychczasowych zachęcających wyników poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego w RS zdefiniowano dwie potencjalne strefy komercyjnych złóż na terenie Posawiny i Semberiji. Program poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego w lutym br. wejdzie w jedną z najważniejszych faz. Spółka Jadran-Naftgas zapowiada, że jeszcze w tym miesiącu zostaną ulokowane pierwsze szyby, a w drugim kwartale br. można oczekiwać rozpoczęcia wierceń poszukiwawczych. W program poszukiwania ropy i gazu RS w zeszłym roku zainwestowała 11,6 mln KM (5, 9 mln EUR). W tym roku przewiduje się, że na ten cel zostanie wydane dodatkowe 26 mln KM (13,3 mln EUR).

Kovačević podkreślił, że dla RS bardzo ważna jest obecność rosyjskich inwestorów, zarówno w sektorze elektroenergetycznym, jak i w sektorze ropy naftowej i gazu ziemnego. Program poszukiwania i eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w RS oficjalnie rozpoczął się 26 września 2011 roku – podpisano wtedy umowę koncesyjną z rosyjskimi partnerami na okres dwudziestu ośmiu lat. Ocena złóż ropy naftowej znajdujących się na terenie RS, została stworzona na podstawie danych sprzed dwudziestu lat. Zgodnie z nimi, zasoby w złożach mają wynosić ok. 50 mln ton.

Źródło: indikator.ba, seebiz.eu

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE